Makatta kanamanın en sık sebeplerinden biri de basur kanaması olarak karşımıza çıkar. Bu bilgiye sahip olmamıza rağmen bütün kanama durumlarında olduğu gibi öncelikle kanamanın nereden ve hangi hastalık sebebiyle olduğundan emin olunmalı sonra nasıl bir tedavi yapılacağı araştırılmalıdır çünkü makattan olan kanamaların bir çok sebebi vardır ve bunlar arasında geciktirilmesinin çok önem arz ettiği kanser de olabilir ki bu durumda zaman kaybı olmamalıdır.

Makat kanamasının sebebi araştırıldıktan sonra basurdan kaynaklandığından emin olunduktan sonra şu şekilde yaklaşılabilir.Kanama iç basurun cildinin yıpranması sonucu oluşan bir durumdur.İç hemoroiddeki bu yıpranmanın en sık sebebi dışkının sert olması ve bu sertlik sebebiyle ıkınmaktır.İlk yapılması gereken şey fazla ıkınmanın önüne geçilmelidir,şiddetli ıkınmadan dışkı yapılmalı bunun için kabızlık sorunu düzeltilmelidir.Böylece iç yüzeydeki sıyrılma şeklindeki yıpranma kendini onarmaya fırsat bulur ve kanama durabilir.

Basur kanaması nasıl durur ;
İlaçlar genellikle çok etkili olmaz, çeşitli hap ve kremler ilaç kullanılsa da asıl etkili olan fazla ıkınmamak yada müdahale etmektir.

Basur kanaması süresince ıkınmaya sebep olabilecek acı tüketimi azaltılmalıdır.Acının direk zararı olmaz ancak yanma hissi ıkınmaya sebep olarak kanamaya sebep olabilir veya arttırabilir.Bunun dışında gereksiz yere suçlanan turşu ekşi istenildiği kadar tüketilebilir.Tüm bu önlemlere rağmen kanama devam ediyorsa daha fazla kan kaybetmeden uygun yöntemlerle uzmanına tedavi ettirilmelidir.

Sonuç olarak;
Kanamanın sebebinden emin olmak için bu konuda birikimli genel cerrahi uzmanınca anoskop muayenesi yapılmalı ve en etkin tedavi yöntemi belirlenmelidir. Dışkılama alışkanlığı düzenlenmeli.Uygun ilaçlar kullanılmalı. Kanamanın sebebi basur olabileceği gibi kanser de olabileceği akıldan çıkarılmamalıdır anüsten olan kanamayı hemen basur kanaması olarak değerlendirmeyip ileri tetkik yapılmalıdır.

https://www.basurdoktoru.com/basur-kanamasi-neden-olur

kanamalı basur tehlikelimi

basur kanaması

r

Doktorunuz Sorun & Öğrenin

“Kanamalı basur” Yazısında Yorum Yok

kecoa