Bu sayfada kıl dönmesi ile ilgili bir çok bilgiye özet halinde ulaşabileceksiniz. 17-25 yaş gurubunun en sık rastlanan cerrahi hastalığıdır. Kişisel hijyene dikkat etmek hastalığın oluşma riskini azaltır. Çok çeşitli tedavi yöntemi vardır.
Kıl dönmesi Nasıl Oluşur ? Nasıl oluştuğu konusunda bir çok görüş olsa da en çok kabul gören görüş kafanın ense kısmından dökülen kılların kalçanın arasına sıkışıp deriyi delip doku içinde birikmesidir. Cilt döküntüsü elbise tozu gibi yabancı cisimler de aynı soruna sebep olabilir.
Gençlerde görüldüğü için kıl dönmesi ameliyatı sonrası istirahat süresi önemli olmaktadır çünkü hasta okul iş gibi aktivitelerden geri kalmak istemez.
Kıl Dönmesi Tedavisi ;
Tanımlanmış ve halihazırda uygulanan çok sayıda ameliyat çeşidi vardır. Bunlar iki sınıfa ayrılabilir 1- Klasik yöntemler 2- Çağdaş yöntemler
Klasik Ameliyatlar ;
klasik kıl dönmesi ameliyatıKıl Dönmesi Ameliyatı ;
Klasik Yöntemler ;
Flap Yöntemleri; 8 farklı flap tekniği vardır.
Kıl Dönmesi Açık Bırakma ;
Direk Kapama Yöntemi ;
Yarı Açık Ameliyat

 

Çağdaş Yöntemler ;pit picking
Bascom procedür
Mikro Sinüsektomi
Pit Picking

 

 

 

Aralarındaki farklar şu şekilde sınıflanabilir
– – – – – – – – – – – – —Klasik ameliyatlar     Çağdaş Ameliyatlar
– İstirahat süresi          10-15 gün                1 gün
– Pansuman                    2-16 hafta                Gerekmez
– Ağrı                                 1-2 hafta                 1-2 gün
– Tekrarlama                   % 7-45                      % 3-5
– İşe dönüş                         2-4 hafta               Aynı gün
– Dikiş izi                             10-25 cm               2-3 cm
– Narkoz                              Gerekir              Gerekmez
– Hastanede yatış             1-2 gün                 Yatılmaz
Bunun dışında çağdaş yöntemlerde yatmak gerekmediği için daha ekonomiktir. Bu yöntemlerle ilgili ayrıntılı bilgileri ilgili sayfalarda bulabilirsiniz.

flap ameliyatı sonrası iz kalırmıKıl Dönmesi Tekrarı Nasıl Engellenir
Tedaviden sonra o bölgenin hijyenine dikkat etmek en önemli korunma yoludur, ek olarak bölgeye epilasyon yaptırmak ta kısmen etkili olur. Bölge hijyeni şunu ifade eder; günde 3-4 defa o alan kir ve pislikten arındırılmalıdır.
Ameliyatsız Yöntemler ;
Giriş deliği ve yumak çıkarılmadığı için gerçek bir tedavi değildir geçiştirme şeklinde bir yaklaşımdır. Bu nedenle 100 hastadan 70 ine gerçek tedavi gerekir.
İlaçla Tedavisi
İlaçla iyileşmesi mümkün değildir. Pilonol adlı bir krem benzeri ürün çıkarılıp piyasaya verilmiş olsa da iyileşme sağlama ihtimali sıfırdır. Para ve zaman kaybından başka etkisi olmaz.
Diş çürüğünü ilaçla tedavi etmeye kalkışmak gibi bir durum olur ancak buna rağmen toplumda her zaman uyanıklar vardır ve bazı uyanıkların çıkardığı bir krem önerilmektedir. Asla tedavi eme şansı olmayan bu tür ürünler hastalığın tedavisinin geciktirilmesi ve boşa para kaybı dışında işe yaramaz. Doku içindeki kılları yok etmenin tek yolu onları dışarı çıkarmaktır.

Kıl Dönmesi İlerler mi?
Evet bütün hastalıklarda olduğu gibi ilerler. Halk arasında omur iliğe dolanır, bağırsaklara dolanır gibi bilgiler olsa da bunlar tümüyle yanlıştır. İlerleme bunları ifade etmez. Doku içindeki yabancı cisim miktarı artar, yeni delikler ortaya çıkar. Bu sebeplerle teşhis edildiğinde hemen tedavi planlanmalıdır. Acil değildir ama “okul bitince yaptırırım” şeklinde de yaklaşılmamalıdır.

Hangi Bölüme Girer ?
Genel cerrahi branşının işidir ancak genel cerrahinin alt branşı olan proktoloji bölümü konuyla daha ilgilidir. Proktoloji uzmanları sadece bölge hastalıklarıyla ilgilendiği için daha fazla yöntem bilirler ve daha tecrübelidirler.

Kurumlara göre çok değişmektedir. Bu konuda Idea Klinik ücretlerini internette paylaşan tek kurumdur ve şu şekildedir; SGK lılara 1150 TL, resmi sağlık güvencesi olmayanlar 12300 TL.
Özetle ; Kıl dönmeniz varsa hemen gidip bir yerde rastgele bir ameliyat olmayın, yöntemleri iyi araştırın ve size en uygun olanı seçip uygulatın.

 

kıl dönmesi hangi bölüm

https://www.ideaklinikankara.com/kil-donmesi/

r

Doktorunuz Sorun & Öğrenin

“Kıl dönmesi” Yazısında 9 Yorum

 1. samet says:

  1 hafta önce doğum yaptım. ve kabızlık sorunum var. nasıl yardımcı olabilirsiniz ?
  Dr Muharrem Kaya
  Diyetle çözemiyorsanız bebeğinize zarar vermeyecek duphalac şurup kullanın dozunu giderek artırabilirsiniz.

 2. Timur says:

  Hocam benim göbek deliğimde oldu, orayı temizlemeyi başardım etrafı sarılı (sanırım zar denilen şey ile) yüzlerce kıl çıktı, şu an deliğin içi temiz; apse, koku, akıntı falan hiç olmadı. zaten tesadüfen kılları fark ettim, başka bir şeye gerek var mıdır?
  Dr Muharrem Kaya
  kıl keseciğinin alınması gerekir

  • Timur says:

   Hocam kıl keseciği dediğiniz kıl yumağı mı?
   Dr Muharrem Kaya
   Etrafı vücut tarafından sonradan oluşturulmuş bir zarla kaplı kıl yumağı

   • Timur says:

    Evet hocam o yumağı çıkardım, etrafı sarılı bir bütündü.
    Dr Muharrem Kaya
    içerde kese kalmıştır,çıkarılması gerekir

    • Timur says:

     Teşekkürler hocam, elimi zemine soktuğumda kıl hissi yok, çıkarılması için ameliyat gerekliyse neden %99 ameliyat gerekmez deniyor?
     Dr Muharrem Kaya
     Bu istatistiğe nereden ulaştınız bilemiyorum ama cerrahların % 99 u “kıl dönmesi ameliyatsız tedavi edilemez ancak bir süre ertelemek için hasta oyalanır” der 🙂

     • Timur says:

      https://www.doktoronerileri.net/gobekte-kil-donmesi-nedir sitenizde de yazıyor hocam, gerçekten bir şey anlamadım,aydınlatırsanız sevinirim, teşekkürler.
      Dr Muharrem Kaya
      bir genel cerrahi uzmanının görüp değerlendirmesinde fayda var.çünkü içeri doğru hareket eden kıllar olabilir,bunlar temizlenmemişse apseye neden olur

 3. Özcan says:

  Hocam 1 ay önce ameliyat oldum bi kaç gündür maçlara gidiyorum şuan yaramda ağrı var kanla karışık sıvı akıyor ve bide delik var..
  Dr Muharrem Kaya
  doktorunuza kontrole gitmelisiniz.

 4. İlhan Sarıyer says:

  Hocam ben hemofili hastasıyım faktör 11 eksikliği var, daha önceden kasık fıtığı ameliyatı oldum tdp plazma verilerek kısa sürede iyileştim.simdi işe kıl dönmesinden ameliyat olmam gerekiyor sizce hangi yöntem ile ameliyat olmalıyım.
  Dr.Muharrem Kaya
  Çağdaş ameliyatlar denen mikro sinüsektomi, Bascom veya pit pickin yöntemlerini tercih etmelisiniz.

 5. sahin says:

  Hocam 1 sene once 15 tatilde kil donmesi ameliyati oldum.lavaboda pecete ile o bolgeyi temizledigim zaman sivi ve kokunun hala olmasi bazende kan bulasiyor peceteye neden olabilir kutfen yardimci olurmusunuz
  Dr.Muharrem Kaya
  nüks etmiş olabilir.muayene olmalısın

banteng