Kıl dönmesinin de estetiği mi olurmuş? dediğinizi duyar gibiyim ama estetik estetiktir ve bölgeler arası önem farkı olsa da vücudun her yeri için geçerlidir.

Ameliyatlara geçmeden önce ücfretlerle ilgili bilgi almak istersiniz diye düşünüp önce onu eklemeye karar verdim.

Kıl Dönmesi Ameliyatı Ücreti

Kıl dönmesini karşılığı ne kadar ücret ödeneceğini internet sitesinde belirtmiş tek klinik idea cerrahi merkezidir ve şu şekilde yazmaktadır;
Kliniğimizde kıl dönmesi tedavi ücreti sabittir sadece hastanın sosyal güvencesinin varlığına göre değişir.
Sosyal güvencesi olmayan hastalardan her şey dahil 2700 TL
SGK gibi sosyal güvencesi olan hastalardan her şey dahil 1350 TL
Özel sigortası olanlardan sigortasından fatura karşılığı geri alacağı kadar 2700 TL alınmaktadır.
Bu fiyatlara muayene, ameliyat, lazer uygulanması, gerekirse kontrol ve pansuman ücretleri dahildir, değişik isimler adı altında sürpriz ödemelerle karşılaşmazsınız.
Daha uygun fiyatlar için yine başka klinikler de araştırılabilir ancak fiyat kıyaslaması yaparken uygulanacak tekniğin sorgulanmasında yarar vardır.

 

kil-donmesi-acik-birakma-ameliyati

Açık bırakma ameliyatı sonrası kalan iz

Hastalık çoğunlukla gençlerde görülen yani kişinin estetiğine daha önem verdiği yaşlarda görülen bir hastalıktır. Her ne kadar kalçaların arasında yani arka tarafta kalsa da kadınlar için büyük bir iz çok rahatsız edici olmaktadır. Diğer bir çok avantajları yanı sıra görsel olarak ta hastayı en az rahatsız edecek düzeyde iz kalmaktadır.

İdea Klinik şubelerinin altısında da kıl dönmesi tedavisinde çağdaş yöntemler olan Bascom ameliyatı, mikro sinüsektomi, pit picking ve sinüsotomi ameliyatları yapılmaktadır. Çağdaş pilonidal sinüs ameliyatları denilen bu 4 yöntemde hastalığın sebebi olan giriş delikleri ve kılın yumağı yani sinüs olabilecek en küçük kesikle alınır ve yara estetik dikişlerle kapatılır.
Klasik yöntemler olan açık bırakma, primer kapatma, limberg flep, rhomboid flep, karidakis yöntemi, marsupializasyon gibi eski ameliyat teknikleri sonrası oluşan 8-20 cm lik ameliyat izi kalmaktadır. Oysa yeni tanımlanmış modern ameliyatlarda kalçaların arasında 1.5-2.5 cm iz kalır ki bu algılanamayacak düzeyde hafif bir izdir. Klasik teknikler arasında en az iz kalan teknik Karidakis operasyonudur.

flep-ameliyati-izi

Flep ameliyatı izi

Kıl Dönmesi Ameliyatı Sonrası İz Kalır mı?

Uygulanan tekniğe göre çok değişik düzeylerde iz kalmaktadır, özellikle klisik ameliyatlarda gereksiz yere sağlıklı doku da çıkarıldığı için çok geniş bir boşluk oluşur. Bu boşluk nasıl dikilirse dikilsin abartılı ameliyat izi kalmaktadır. Kalan bu ize herhangi bir düzeltici işlem yapılamadığı için başytan araştırma yaparken tedavinin estetik boyutu da araştırılmalı ona göre klinik veya doktor seçilmelidir. Yenilikleri izleyen cerrahlar daha doğrusu makat bölgesi hastalıklarına yoğunlaşmış proctoloji uzmanlar bu konuda daha tecrübeli olduğu için tercih edilmelidir.

Çağdaş Teknikler Sonrası İz
mikro-sinusektomi-ameliyati

Yukarıda bahsedildiği gibi kesilen deri miktarı 1.5-2.5 cm olduğu için izi de bu kadar olmaktadır. Özellikle kalçaların arasına gizlendiği için görünmez, görebilmek için özellikle kalçaların ayrılması gerekir. Sonuçta belki çok önemsenmeyebilir ama kadın hastaların bu konuda beklentisi daha yüksek olmaktadır. Kıllı erkeklerde kıllar kısmen kamufle ettiği için daha az önemsenmektedir ama kadın hastalarda çok dikkat çekici olmakta ve cinsel partnerlerine karşı kendilerini kötü hissedebilirler.

Çağdaş Ameliyatların estetik dışında şu avantajları da vardır;

 • İşe dönüş erkendir, 12-15 gün yatılmaz aynı gün işe dönülebilir
 • Ağrı minimaldir, genellikle ilaç almayı gerektirecek düzeyde olmaz
 • Kanama riski düşüktür
 • İltihaplanma ihtimali azdır, iltihaplanma olsa dahi yara küçük olduğu için sorunsuz düzelir
 • Pansuman gerekmez, üç gün sonra banyo yapılır, açık bırakma yönteminde 4-5 ay pansuman gerektiği düşünüldüğünde önemi anlaşılır.
 • Narkoza ihtiyaç duyulmaz bölgesel uyuşturmayla yapılabilir.
 • Dren (vakumla emen alet) konmaz

 

r

Doktorunuz Sorun & Öğrenin

“Kıl Dönmesi Estetik Ameliyatı” Yazısında 1 Yorum

 1. Ergül says:

  4 kez kıl dönmesi ameliyatı oldum kuyruk bölgesinde sertleşme ve rahatsızlık oluyor kesin çözümü varmıdır
  Dr Muharrem Kaya
  Kıl dönmesi tedavisi doğru şekilde yapılmadığı takdirde tekrarlama ihtimali olan bir sağlık problemidir. Hastalığın tekrarlamaması için tedavi esnasında cilt altında toplanan kıllar mutlaka o kıl yumağını saran kapsül ile birlikte çıkarılmalıdır. Ayrıca kılların bölgeye tekrar girmemesi için giriş ve çıkış delikleri mutlaka kapatılmalıdır. Bu şekilde yapılan kıl dönmesi tedavisine Mikro Sinusektomi adı verilmektedir. İdea kliniklerde kıl dönmesi tedavileri bu güncel yöntemle yapılmaktadır. 05426210888 nolu telefondan bilgi alabilirsiniz.

banteng