Kıl dönmesinin de estetiği mi olurmuş? dediğinizi duyar gibiyim ama estetik estetiktir ve bölgeler arası önem farkı olsa da vücudun her yeri için geçerlidir.

kil-donmesi-acik-birakma-ameliyati

Açık bırakma ameliyatı sonrası kalan iz

Kıl dönmesi çoğunlukla gençlerde görülen yani kişinin estetiğine daha önem verdiği yaşlarda görülen bir hastalıktır. Her ne kadar kalçaların arasında yani arka tarafta kalsa da kadınlar için büyük bir iz çok rahatsız edici olmaktadır. Diğer bir çok avantajları yanı sıra görsel olarak ta hastayı en az rahatsız edecek düzeyde iz kalmaktadır.

Idea Klinik şubelerinin altısında da kıl dönmesi tedavisinde çağdaş yöntemler olan Bascom ameliyatı, mikro sinüsektomi, pit picking ve sinüsotomi ameliyatları yapılmaktadır. Çağdaş kıl dönmesi ameliyatları denilen bu 4 yöntemde hastalığın sebebi olan giriş delikleri ve kıl yumağı yani sinüs olabilecek en küçük kesikle alınır ve yara estetik dikişlerle kapatılır.
Klasik yöntemler olan açık bırakma, primer kapatma, limberg flep, rhomboid flep, karidakis yöntemi, marsupializasyon gibi eski ameliyat teknikleri sonrası oluşan 8-20 cm lik ameliyat izi kalmaktadır. Oysa yeni tanımlanmış modern ameliyatlarda kalçaların arasında 1.5-2.5 cm iz kalır ki bu algılanamayacak düzeyde hafif bir izdir. Klasik teknikler arasında en az iz kalan teknik Karidakis operasyonudur.

flep-ameliyati-izi

Flep ameliyatı izi

Kıl Dönmesi Ameliyatı Sonrası İz Kalır mı?
Uygulanan tekniğe göre çok değişik düzeylerde iz kalmaktadır, özellikle klisik ameliyatlarda gereksiz yere sağlıklı doku da çıkarıldığı için çok geniş bir boşluk oluşur. Bu boşluk nasıl dikilirse dikilsin abartılı ameliyat izi kalmaktadır. Kalan bu ize herhangi bir düzeltici işlem yapılamadığı için başytan araştırma yaparken tedavinin estetik boyutu da araştırılmalı ona göre klinik veya doktor seçilmelidir. Yenilikleri izleyen cerrahlar daha doğrusu makat bölgesi hastalıklarına yoğunlaşmış proctoloji uzmanlar bu konuda daha tecrübeli olduğu için tercih edilmelidir.
Çağdaş Teknikler Sonrası İz;
mikro-sinusektomi-ameliyatiYukarıda bahsedildiği gibi kesilen deri miktarı 1.5-2.5 cm olduğu için izi de bu kadar olmaktadır. Özellikle kalçaların arasına gizlendiği için görünmez, görebilmek için özellikle kalçaların ayrılması gerekir. Sonuçta belki çok önemsenmeyebilir ama kadın hastaların bu konuda beklentisi daha yüksek olmaktadır. Kıllı erkeklerde kıllar kısmen kamufle ettiği için daha az önemsenmektedir ama kadın hastalarda çok dikkat çekici olmakta ve cinsel partnerlerine karşı kendilerini kötü hissedebilirler.

 

Çağdaş Ameliyatların estetik dışında şu avantajları da vardır;

  • İşe dönüş erkendir, 12-15 gün yatılmaz aynı gün işe dönülebilir
  • Ağrı minimaldir, genellikle ilaç almayı gerektirecek düzeyde olmaz
  • Kanama riski düşüktür
  • İltihaplanma ihtimali azdır, iltihaplanma olsa dahi yara küçük olduğu için sorunsuz düzelir
  • Pansuman gerekmez, üç gün sonra banyo yapılır, açık bırakma yönteminde 4-5 ay pansuman gerektiği düşünüldüğünde önemi anlaşılır.
  • Narkoza ihtiyaç duyulmaz bölgesel uyuşturmayla yapılabilir.
  • Dren (vakumla emen alet) konmaz

http://www.estetikya.com/

Doktorunuz Sorun & Öğrenin

“Kıl Dönmesi Estetik Ameliyatı” Yazısında Yorum Yok

monyet