Bu sayfada kondilomla ilgili bilgiler anlaşılabilir ve özet şeklinde yazılmıştır, sayfayı okuyup bitirdiğinizde konuya ciddi düzeyde hakim olacaksınız.Türkçe adı siğildir ve daha çok anal siğii akla getirir. Mikroplarla bulaşan bir hastalıktır sadece insandan insana bulaşır ve direk dokunma şeklinde yakın ilişki ile bulaşır. Vücudun her yerinde görülebilir, en sık görüldüğü yer ellerimizdir ancak anüs bölgesi, cinsel organlar da da görülebilir. Görüldüğü yere göre ismi değişir ama hepsinde sebep aynı mikroptur human papillom virüs ile oluşur.
Kondilom Neden Olur ?
Mmikrobun bulaşmasıyla olur. Hasta birine dokunmakla bulaşır, sadece kişiye değil ortak kullanılan musluk, havuz gibi aracılarla da bulaşabilir. Kişiden kişiye bulaştığı gibi hastanın bir yerinden başka bir yerine de bulaşabilir yani kendinden kendine de sıçrar.
Belirtileri Nelerdir ?
Karnabahar gibi pütürlü ben şeklinde çıkıntılar olur, büyüklüğü insan gözünün göremeyeceği kadar küçükten başlayıp devasa boyutlara ulaşabilir bu sebeple bu pütürlü çıkıntılar çok değişik boyutlarda ve sayıda olabilir. Görseli eldeki siğile çok benzer. Sıklıkla ben sanılır ama yayılma hızı çok fazladır.
kondilom aşısıKondilom Nasıl Bulaşır ?
Bir başka insandan dokunarak bulaşır, yakın ilişkiyle olabildiği gibi ortak kullanılan eşyalar aracılığıyla da bulaşabilir. Klozete oturan kondilomlu bir kişi bir sonraki kişiye klozetten yada taharetlendiği eliyle dokunduğu musluk aracılığıyla bulaştırır. Özellikle makat bölgesi siğillerinde anal sex ilk akla gelen sebeptir bu düşüncenin en önemli hastalığın en sık homosexüellerde görülmesidir ancak yukarda bahsedilen sebeplerde oldukça sıktır. Cinsel yaşamı başlamamış çocuklarda da görülür. Oral sexle dudak gırtlak gibi alanlara da bulaşabilir.
Kondilomun Riski
Bulunduğu bölgede yaygınlaştığı gibi kalın bağırsağın son kısmına da ilerleyebilir ve özellikle ters ilişki olan insanlarda bağırsakta oluşma sıklığı çok fazladır. Bağırsağın içinde siğil olması ciddi bir sorundur çünkü bu ortamda hastalığın ilerleme hızı daha yüksektir. Araştırma sırasında mutlaka anoskop muayenesiz gerekir ve tedavi bağırsak incelendikten sonra başlanmalıdır. Yıllarca tedavi edilmeyen makat siğilleri kanserleşme riski taşırlar. Bu riskler sebebiyle tespit edildiği anda tedavi planlanmalıdır.
Kondilom Tedavisi ;
İlaçla tedavi, iki guruptur
-Yakıcı kimyasallarla yakmak; çevre dokuyuda yakabileceği için çok dikkatli olunmalıdır
-Savunma mekanizmasını artıranlar ; vücudun savunma gücünü artırır.
Her ikisi de doğru yaklaşım değildir çünkü bağırsağın içine uygulanamadığı için içerdeki hastalık hızla ilerlemeye devam eder. Diğer taraftan bunlar daha etkili yöntemlerden yüksek risk taşırlar
Krio ( gazla kondilom tedavisi) ;
Dış kısımlardakine uygulanır , başarısı düşüktür ve içerdekiler büyümeye devam eder. Hastalığın sonlandırılması bu yöntemle zordur. Genellikle diğer yöntemler konusunda birikimi olmayan dermatoloji kliniklerinde uygulanır. Proctoloji uzmanlarının uygulamadığı bir yöntemdir.
Koterle tedavi ;Çıkıntılar teker teker yakılır aynı anda içerdeki dahil tümü tedavi edilebilir, en başarılı tedavi seçeneğidir.
Tedavinin ayrıntıları ayrı sayfada anlatılmıştır.
Radyo frekansla tedavi ; Farklı bir enerji türüyle yok edilir koterdan daha başarılıdır ve uygulaması kolaydır. Çok yaygın kullanılmamaktadıri daha çok makat bölgesi hastalıklarıyla uğraşan kliniklerde uygulanır.
Siğilden nasıl korunulur ?
Farklı partnerle cinsel ilişki öncesi hastalık olup olmadığı sorulmalıdır, ilişkide kondom kullanılmalıdır. Yakın kondilom akümüntaçevrede görünen alanında olan kişiler varsa onlarla yakın ilişkiye girilmemeli ve tedavi olması önerilmelidir. Hastalık tespit edildiği anda tedavi planlanmalıdır yoksa kişinin yakının ilişkide olduğu insanların hepsi yüksek risk altındadır.
Kondilom Kesin Çözüm
Sıkça sorulan soru kondilom kesin tedavisi yapılırmı, kanda kalıp yeniden çıkarmı ? Evet tecrübeli ellerde kesin ve kalıcı tedavisi mümkündür, sıkı takipla kalıcı olarak kurtulabilirsiniz. Olayın püf noktası hastanın yakın takibinin 1 yıl sürdürülmesindedir.
Kondilom Bitkisel Tedavisi ;
Kesinlikle uzak durulması gereken bir durumdur, el yüz bölgesinde incir ağacı sütü, sarımsak gibi ürünler kullanılabilir ancak genital yada anal bölgede olanlar için kesinlikle kullanılmamalıdır. Bazı şarlatanlar çeşitli ürünler satmaktadır ancak bağırsağın yada cinsel organın içine asla sürülemeyeceği için hastalık ilerleyip çok daha ciddi düzeylere erişebilir.

Kondlom Ameliyatı ; Son derece gereksiz ve başarısız bir girişim olduğu için ameliyatla yani cerrahi olarak tedavi önerilmez. kondilom ameliyatı

https://www.ideaklinik.com/ameliyatsiz-sigil-tedavisi.html
https://www.ideaklinik.com/makat-sigili-tedavisi.html

r

Doktorunuz Sorun & Öğrenin

“Kondilom” Yazısında 3 Yorum

 1. Erdoğan says:

  Benimde cinsel organımın üst tarafı traş olunan yerde var hocam nokta nokta siğil gibi ne yapmam lazım bu mudur
  Dr.Muharrem Kaya
  gecikirmeden tedavi olmalısın.hem bulaşıcıdır hemde hızlı yayılır

 2. Anonim says:

  Erkegim ve ön bolgemde galiba kondilom var. Gram cinsel ilişki yaşamadim ama internette hep cinsellikle ilgili seyler deniliyo . Nedeni ne olabilir her yerden baska seyler diyolar biri cinsellik diyo biri hem cinsellik hem bilmem nereden diyor hocam ?
  Dr Muharrem Kaya
  Tokalaştığınız yada kondilomlu kişinin oturduğu klozete oturmanız halinde bile bulaşabileceği söyleniyor, şu an siz de birilerine bulaştırıyorsunuz bu sebeple bir an önce aldırmalısınız

 3. sahin says:

  hocam benimde boyle bir sorunum var ama tam olarak ne olduğunu bilmiyorum. ama cok benziyor (kondilom)a bende yakıcı bir ilaç aldım ve kullanıuyorum ilk kulandıgımda hepsini yaktı bitirdi. ama tekrar çıktı ne yapmalıyım? hangi doktora gitmem gerekir.?
  Dr.Muharrem Kaya
  genel cerrahiye gitmelisin.özellikle makat hastalıklarına spesifik çalışan kliniklere gidersen tedavi için, tam olarak bitirinceye kadar tedaviye devam ediyorlar

badak