Damar beni Latince adıyla hemanjiom o bölgede bulunan damarların yoğun bir yumak yapması sonucu ortaya çıkan ve genellikle doğuştan olan bir durumdur.Tedaviye karar vermeden önce bir süre hasta izlenmelidir çünkü bu damar yumakları bazı bebeklerde kendiliğinden gerilemekte bazen hiç değişmeden kalmakta bazen de büyümektedir.İzlemde gerileme varsa genellikle tedavi önerilmez ve takibe devam edilir.Büyümeden duruyorsa veya büyüyorsa bu durumda ilaç tedavisi denenir,ilaç tedavisi gerileme sağlamadıysa veya büyümeyi durdurmadıysa o zaman daha etkili tedavi yöntemlerine geçilir.
Hemanjiomun farklı tedavi seçenekleri vardır,ameliyatsız yöntemler (lazer,radyo frekans,köpük tedavisi,skleroterapi) ayrı başlıkta incelenecektir.
Hemanjiom ameliyatı;
Oluşumun büyüklüğüne ve yerine göre basit olabildiği gibi çok ciddi bir ameliyatta gerekebilir.Ameliyatta damar yumağı olabildiğince geniş bir şekilde kesilerek alınır.Aşırı kanamalı bir ameliyat olduğu için çok miktarda kan hazır bulundurularak ameliyata girilir.Bulunduğu yere göre riski çok değişir.
Ameliyatta damar yumağı olabildiğince tamamen çıkarılmaya çalışılır ancak yoğun kanama sebebiyle sıkça geride doku kalır ve tekrarlayabilir.
Hemanjiom tedavi seçenekleri değerlendirilirken ameliyatsız tedaviler konusunda yetkin ve tecrübeli kalp damar cerrahisi uzmanının görüşü alınmadan ameliyata karar verilmemelidir çünkü damar beni ameliyatını genellikle plastik cerrahi uzmanları yapar ancak damar cerrahları tedavi konusunda daha birikimlidir.
Lazerle damar beni tedavisi tedavisi için tıklayın.
lazerle damar beni tedavisi

r

Doktorunuz Sorun & Öğrenin

“Damar beni tedavisi” Yazısında 1 Yorum

  1. Dilek Bal says:

    Merhaba, genital bölgemden başlayan ve sağ bel bölgesine, sağ bacağıma dağılmış bir hemanjıomum var. 17/11/2014 tarihinde siyami ersek hastanesinde yapılan anjıo sonrası doktorum yapılabilecek hiçbir tedavi olmadıgını belirtti. Sadece agrılarımı kesen ilaç ve varis çorabı önerdi. Hemanjıomun kas içine kılcal damar ve toplardamarların içine dagıldıgını belirtti. Bu konuda bana yardımcı olabilecek bir doktor varmıdır? Tavsiyelerinizi bekliyorum.
    Dr.Muharrem KAYA
    hemanjiom tedavisi konusunda en birikimli uzman dr.mustafa bolat tır bi araştırın

burung