Makat çatlağı makat hastalıkları arasında en sık rastlanan hastalıkların ikincisidir ve makttaki ağrı sebepleri arasında en sık görülenidir.Hastalar ağrı ve fissüre bağlı küçük meme sebebiyle sıkça hemoroid olarak yorumlalar ve bu şüpheyle araştırma yapıp ve muayene olurlar.Makat hastalıkları arasında en sık görüleni olan hemoroidde lazer tedavisi uygulanmaktadır hastalar bu benzeşim sebebiyle anal fissür hastalığındada lazer tedavisi olduğunu sanmaktadır.Lazerle tedavi uygulama alanında yüksek ısı oluşturma prensibine dayanır ancak makat çatlağında gereksiz yere şiddetli kasılan kasın kesilerek yada ilaçla felç edilerek gevşetilmesi gerekir lazerin böyle bir etkisi yoktur.
Makat çatlağı tedavisinde lazer uygulaması yoktur.Anal fissür tedavisi bir makat kası kesilerek yapılmaktadır ve lazerle bu kasın kesilmesi şeklinde bir ameliyat yapılmamaktadır.halk arasında var olan bu inanç tümüyle yanlış anlaşılmalardan kaynaklanmakta ve yapılan ameliyatı lazerle yapıldığuı sanılmaktadır.
Lazerle tedavide yanlış anlaşılmanın bir diğer sebebiyse makat çatlağına eşlik eden 1.-2.derece iç hemoroidlerin aynı seansta lazerle tedavi edilmesinden kaynaklanabilmektedir.
Müzminleşmiş makat çatlağının ameliyatsız tek tedavi şekli botoxla tedavidir.Botoxla makat çatlağı tedavisi 1-2 dakikada ayaktan uygulanan bir tedavi şeklidir.Anal fissürün ilk 2-3 haftalık döneminde mutlaka ilaçla tedavi denenmelidir,uygun ilaçlar kullanılarak hastaların % 50 sinde tam düzelme sağlanabilir.
Özetle;
Anal fissürde lazerle ameliyatsız tedavi diye bir seçenek yoktur,kelime oyunlarına dikkat etmelisiniz.

r

Doktorunuz Sorun & Öğrenin

“lazerle makat çatlağı tedavisi” Yazısında 2 Yorum

 1. Kamil Çelik says:

  25 yıldan beri makatın dışında çok ufak bir yara var bir ağrısı ve rahatsızlığı yok yalnız arada bir az miktarda kanama oluyor ve kilota bulaşıyor bu ne şekilde yok edilebilir ve tedavisi var mıdır.
  Dr.Muharrem Kaya
  makat hastalıklarına spesifik çalışan genel cerrahi uzmanına görünmelisiniz

 2. Mehmet says:

  merhaba Dr.hanim-beyyaklasik 8,9ay önce basur rahatsizligi sebebile dr gittim dört sefer memeleri lastik bantla cürüttüler ama bende cok siddetli kasinti var anüs `ún ic kisminda sislik hissi ve agri var. büyük abdestim de sekil bozuklugu var ve cok sIk disari cikmam gerekiyor amabirsey yok. bilgileriniz icin simdiden cok tsk ederim
  Uzm.Dr.Muharrem KAYA
  sizin dokunabildiğiniz şişlik lastik bantla tedavi edilemez ancak ameliyatla kurtulabilirsiniz
  kaşıntının sebebi anal dermatit olabilir

penyu