Bütün hastalıklar gibi öncelik diğer hastalıklar gibi sebebin ortadan kaldırılması şeklinde olmalıdır.Sebep olabilecek makat çatlağı varsa veya dışkı tahlili ile kıl kurdu teşhisi konduysa bunlar tedavi edilmelidir.Net sebep ortaya konamıyorsa sebep olabilecek şu durumlar araştırılmalı ve engellenmelidir.Anal kanal ve civarı aşırı derecede temizlenmemelidir,aşırı temizlik bu bölgenin koruma faktörlerini de yok edeceğinden kaşıntıya sebep olabilmektedir.Makat kaşıntı sebepleri arasında en sık görülen bu aşırı hijyendir.Bölge sadece duru su ile yıkanmalıdır,banyoda ve tuvalette sabun,şampuan ve duş jeli gibi kimyasallar makat bölgesinin temizliğinde kullanılmamalıdır.Hatta saçlar şampuanlandıktan sonra durularken baş öne eğerek durulanmalı bu şekilde kalçaların arasına şampuan köpüğü gitmesine engel olunmalıdır.

-En sık görülen 2. Sebebi bölgenin nemidir.Fazla nem hastalığın oluşmasına,iyişmenin gecikmesine ve iyileştikten sonra tekrarına sebep olabilmektedir.Tuvalet ve banyo sonrası makat bölgesi net bir şekilde kurutulmalı ve kuruttuktan sonra iç çamaşır giyilmelidir.

-Gıdalara dikkat edilmelidir;Anüs kaşıntısı yapabilen turşu, patlıcan,domates,çikolata,kahve ve bazı baharatlar tespit edilmeli ve kaşıntı yapan ,kaşıntıyı azdıran yada iyileştikten sonra tekrar ortaya çıkmasına sebep olan gıdalar yenmemelidir.

-Kimyasal madde içeren ıslak mendiller bölgede allerji benzeri reaksiyone sebep olarak kaşıntı ve dermatit yapabilir bu sebeple bu tür kimyasal madde içeren ürünler kullanılmamalıdır.

-Dış hemoroid; havalanmayı azaltarak ve sürtünme sonucu kaşıntıya sebep olabilmektedir,Bu şekilde dış memeler varsa onlar ameliyat ettirilmelidir.

-Dar pantolon ve elastiki iç çamaşırlar kalçaların arasının havalanmasını azaltacağı için nem ve terden geriye kalan kimyasallar sebebiyle kaşıntıya sebep olur.Dar iç çamaşırı,etek ve pantolon giyilmemeli ve rahat kıyafetler giyilmelidir.

-Bazı kişilerde sentetik kıyafetlere karşı allerji benzeri reaksiyon olabilmektedir bu sebeple kaşınma sorunu olan kişiler pamuk veya penye tercih edilmelidir.

-Kadın bağılarının iç yüzeyi sentetik olduğunda kaşıntı yapabilir pamuk iç yüzeyli kadın bağı kullanılmalıdır.

-Aşırı kilo bölgenin havalanmasını engelleyebileceğinden fazla kilolardan kurtulmak gerekir.

-Taharetlenirken dışkı kalıntısı bırakılmamalıdır çünkü dışkı cildi tahriş ederek kaşıntı yapabilir.

-Cilt hassaslaştığı için sert sürtünmeden korunmalıdır,tuvalet kağıdı aşırı sert sürülmemeli okşar gibi silinmelidir.

-Kaliteli tuvalet kağıdı kullanılmalıdır çünkü toplama kağıttan üretilen ucuz tuvalet kağıtlarında kimyasallar içerebilir.

-Anal sex kaşıntı yapmaz ancak kayganlaştırmak için kullanılan maddeler kaşıntı yapabilir.

Makat kaşıntısı tedavi edildikten sonra bu sebeplerden tespit edilen varsa tekrarından kaçınılmalıdır,sebebin devam etmesi halinde hastalık yeniden ortaya çıkabilir.

Bu sebepler engellenirken var olan cilt hasarının kısa sürede düzelmesi için pruzon merhem veya kortizonlu merhemlerden biri  kullanılmalıdır.Pruzon merhem ilk uygulandıktan saatler sonra kaşıntı hızla gerilemeye başlar ve 1-2 gün içinde kaşıntı tamamen yok olur.Kaşıntı düzelse de pruzon kullanımı birkaç gün daha sürdürülmelidir bu sayede cilt yapısındaki bozulma eski haline dönecektir.İlk 3 gü günde 2 doz kullandıktan sonra bir sürede günde tek doz olarak devam edilmesi hastalığın tekrarını engeller.Kortizonlu merhem ve kremler uzun süre kullanılmamalıdır yoksa ciddi yan etkiler yapabilir.

r

Doktorunuz Sorun & Öğrenin

“Makat kaşınması tedavisi” Yazısında Yorum Yok

badak