Ragad anüsün içini örten cildin hafif düzeyde yaralanmasıdır.Vücudu örten tabakada (tüm vücudu öretene deri,anüs ,ağız ve vajinayı örten kısma mukoza denir) küçük ince çizik şeklinde yaralanmalara ragad denir.En sık görüldüğü yer makat tır ve buna anal ragad denir.

Makatta görülen ragadlar çatlaktan farklı yapılardır,çatlak daha derindir ve hastada ciddi ağrı yapar ragad daha yüzeyel çiziklerdir ve ağrı daha az rastlanan bulgudur.

Ragad sebepleri

Ragadlar genellikle kabızlık sebebiyle ortaya çıkar daha az olarak ishal,sert tuvalet kağıdı kullanmak,amipli dizanteri de ragada sebep olabilir.Makata zorla cisim sokulması veya kaydırıcı kullanmadan yapılan anal sex de sebep olabilir.

Makat ragadlarının yaptığı şikayetlere sebep olur ?

En sık bulgu makatta yanmadır bunun yanı sıra  makatta kaşınma,tuvalet kağıdına bulaşacak kadar kanama,dışkılama sırasında acı,ıslaklık hissi gibi bulgular da görülebilir.

Anüste ragad tedavisi

Anal ragadlar ciddi rahatsızlık vermediği için genellikle önemsenmez ve muayeneye gidilmez ancak kanama görünce muayene ihtiyacı duyulur.Ragadların tedavisi ilaçla yapılır ameliyat yada lazer tedavisi yoktur (seyrek olarak makat çatlağı teşhisiyle yanlışlıkla ameliyat önerilebilir).Kortizonlu merhemler kullanılabilir ancak yan etkileri sebebiyle tercih edilmez ve kısa sürede kesilmesi gerekir.Tedavide en etkili ilaç içinde yüzey koruyucu kalamin,bitkisel kortizon olarak bilinen meyan kökü extresi,ragadı kapatıcı tabaka oluşturan cinko oksit ve mikrop öldürücü TTO bulunan pruzon pomad tır.

Tedaviye başlandığı gün kaşıntı,ertesi gün kanama büyük oranda düzelir ancak ragadların tam düzelmesi için pruzon tedavisine 3-5 gün devam edilmelidir.Şikayetler düzeldikten sonra ilaca devam etmek gerekmez.Kabızlık veya ishal gibi sebep düzeltilmezse ragad tekrar oluşabilir bu durumda pruzon tedavisi yeniden yapılabilir.Ragad zorlama yada anal sexle oluştuysa kaydırıcı kullanılmalıdır.

r

Doktorunuz Sorun & Öğrenin

“Makatta ragad” Yazısında 7 Yorum

 1. buse says:

  hocam acil cevap verin kalemin arka tarafi anusumde kaldı cok kucuk bisey cikar mi
  Dr Muharrem Kaya
  çıkar

 2. Osman says:

  merhaba ben 16 yaşında bir erkeğim anüsüme merakımdan 3 cm bir misket sokmuştum tuvaletimi yaparken çıkarmı ?
  Dr Muharrem Kaya
  inşallah çıkar

 3. Asice says:

  Meraba hocam benim makatımda wc sonrasi aşiri agri ve yanma olyor bu belki 4 5 saatten fazla sürüyor ne yapmamalıyım
  Dr.Muharrem KAYA
  anal fissür tarif ediyorsun.genel cerrahiye muayene olup tedavi olmalısın

 4. Ebru says:

  Merhaba hocam hemen sorumu cevaplamanızı istiyorum makatıma kalem soktum ama arka tarafı içeride kaldı ne yapmalıyım.Zararı var mı ?
  Uzm.Dr.Muharrem KAYA
  Çımıştır dışkıyla

 5. fandi says:

  ben de de sadece yanma hafif acı var acaba doktora gidip muayene ettirmek şart mıdır yoksa direk önerdiğiniz ilacı kullanalım mı</
  Dr.Muharrem KAYA
  doktora görünmeniz daha iyi olur

 6. mert says:

  merhaba hocam arkadasimla anal birlesme yasadim zorlamanin etkisimi yoksa baska biseymi anlamadim ama makatta kanama ve agri var 20dk.lik bir birlesme oldu zaten birlesme sirasindada aci vardi suan agri var makatta tuvalete cikmaya korkuyorum cok ikindigim zaman gene kaniyo sizce ne olmus olabilir lutfen yardimci olun saolun
  Dr.Muharrem KAYA
  ya travmatize ettiniz yada anal fissür olabilir.muayene olmalısın

 7. Murat says:

  Merhaba. Ben 16 yaşında biseksüel bir erkeğim. Bir gün önce cinsel fantezi olarak makata cisim sokmaya başlamıştım ama deneyimsizdim. Bu yüzden 2. yapışımda o cisim içeride kaldı ve çıkaramıyorum. Parmaklarım deyiyor fakat cismi tutunca anüste ki sıvı yüzünden elimden kayıyor. Denemediğim şey kalmadı ve yine de çıkaramadım. Ne yapmam gerek? Acilen yardım edin ne olur! 🙁

  Şimdiden Teşekkür Ederim…
  Dr. Muharrem KAYA
  tıbbi yardım gerekebilir

gajah