Pruzon merhem yetişkinlerde makat ve genital bölge kaşıntılarına özel geliştirildiği bilinen tek bölgesel üründür.Yanı sıra bebek pişikleri içinde kullanılabilmektedir.İkisi bilimsel ikisi bitkisel 4 farklı madde içermektedir.

İçeriği incelendiğinde ;

İçeriğindeki kalamin ( calamine ) etkili bir mikrop öldürücü ve güçlü bir tabaka yapıcı etkiye sahiptir.

Çinko oksit yanık kremlerinde sıkça kullanılan yine tabaka oluşturucu,cilt rahatlatıcı ve mikrop öldürücü etkileri vardır

İçerdiği bitkisellerden meyan kökü özütü bitkisel kortizonların en etkilisidir ve kortizonlar gibi iyileştirici etki yaparken kortizonların yan etkisini oluşturmaz. Bilindiği gibi kortizon deride incelme, kılcal damarlar çıkması ve zayıflaması gibi yan etkileri vardır.

Bitkisel bir diğer ürünse çay ağacı yağıdır Avusturalyada yetişen bir ağaçtan elde edilir,mikrop ve mantar öldürücü etkileri vardır.Doku yenileme etkisi sayesinde yaralarda da kullanılmaktadır.

Merhem yağlı yapıda olduğu için uygulandığı alanda tabaka oluşturmakta ve bu tabaka 10-14 saat kadar etkinliğini korur

Tabakanın bu kadar uzun süre kalması etkinliği de aynı ölçüde artırmaktadır.

Genital kaşıntı tedavisinde öncelikle jinekologa görünmeli mantar veya trikomonas olmadığından emin olunmalıdır. Ancak makat bölgesi kaşıntılarında mantar ve benzeri mikroplara rastlanmadığı için muayene olmadan da kullanılabilir. Burada dikkat edilmesi gereken kaşıntı gece oluyorsa kıl dönmesi olabileceğidir.

Genel olarak değerlendirildiğinde pruzon pomad yan etki yaşamadan şu hastalıkların tedavisinde kullanılabilir

-Bebek pişikleri

-Erişkin pişikleri

-Mayasıl

-Makat kaşıntısı

-Genital kaşıntılar

-Kurdeşen

-Kulak ve yüz bölgesinde görülen egzamalar

-Böcek sokması

-Yağlı egzama sadece kıllı bölgelerde kullanımı zordur bunun dışında yüz, koltuk altı, kasık gibi vücudun her yerinde kullanılabilir

Özellikle kaşıntılı olgularda kullandıktan bir gün sonra ciddi düzelme olması beklenir.

pruzon merhem

https://www.ideaklinik.com/pruzon-krem-ne-ise-yarar.html
http://www.kasintikremi.com/pruzon/
https://www.makathastaliklari.net/pruzon-krem/

Doktorunuz Sorun & Öğrenin

“Pruzon merhem” Yazısında 254 Yorum

 1. ismail says:

  hocam 3 4 yıldır bacak aram ve testis torbamda aşırı kaşınmalar beyaz kabuklanma kuruluk kimi zaman nemlilik oluyordu ve bacak aramda deri incelmesi hafif morarmalar vardı ihmal ettim doktora gitmedim kremlerle geçiştirdim bu sene testis torbamla makat bölgemin birleştiği yumuşak dokuda bu kaşıntı başladı ve arttı ve su deydikce yanma oluyor bir iki gündür pruzon kullanmaya başladım biraz hafifledi gibi ama testis torbama iğne batmaları oluyor sizce doktora bakınmalımıyım pruzon tamamen geçirirmi dermatoloğa mı yoksa genel cerrahamıı bakınmalıyım? ne olur yardımcı olun.
  Dr.Muharrem Kaya
  Devam edebilirsiniz, geçirir ama tabi ki doğrusu muayeneyle teşhisten emin olmanızdır.

  • mehmt says:

   Merhaba hocam.Benim makat çevresinde testislerimde ve Penis çevresinde 2 -3 aydır aşırı bir kaşıntı oluyor ve hafif bir kabuk oluşup dokuluyor.Daha önce hiç bir tedavi denemedim ve doktorada gitmedim.Pruzon krem kullanmalimiyim
   Dr.Muharrem Kaya
   Kullanırsanız düzelir ama siz yine de neden olduğunu tespit etmeye çalışın

 2. figo says:

  Merhaba hocam; oğlum şu an 3,5 yaşında, 6 ay önce dudak kenarında başlayan minik sivilcelenmeler şiddetini ve alevini arttırdı, çene, yanaklar, kulak arkası, alın olmak üzere, yüzündeki bu tablo geçmeyen bir görüntü halini aldı. Gitmediğimiz doktor, prof kalmadı. Teşhisler; perioral dermatit, atopik dermatit, contact dermatit vs. Neler neler kullandık, coresatin pembesi ve sarısı, nerisona, özel eczane karışımları,dermecto vs. Yazın tatil, deniz çok çok iyi geldi yüzüne hocam, aşırı azaldı. Ama ekim ayının başında yine atağa geçti. Şu an yanak, çene minik, alın, kulak arkası kırmızı minik sivilcelenmeler ile kaplı. @4- 5 aydır kullandığımız ürünler bioderma duş jeli, vücut ve yüz kremi, termal su, ve dermecto %7 (akşamları zyrtec şurup) Bu arada alerji testleri, ev akar testleri, yapıldı. Çok az süte ve toza, polene alerjisi çıktı. Artık doktora gitmekten ve krem sürdürmekten bıktı oğlum, dermecto kremi inanın zorla sürüyoruz,yüzünü bile yıkatmak istemiyor, psikolojisi bozuldu, şaşırdık kaldık hocam. Pruzon pomadı denesem bir faydası olur mu sizce?.Kullanın derseniz eğer, nasıl kullanmalıyım, günde kaç kez vs. Çok çok teşekkür ederim hocam.
  Dr.Muharrem Kaya
  dermatite neden olan faktör tespit edilip uzak tutulmalı,pruzon pomat kullanabilirsiniz

anjing