Saça etkili vitamin dendiğinde bütün vitaminler sayılabilir çünkü her vitaminin hücre düzeyinde etkileri vardır ancak saça direk etkili vitamin dendiğinde bunların en bilineni B7 yada bazı ülkelerdeki adıyla H vitamini akla gelir.B7 vitamini biotin olarak anılır ve yapı olarak benzeşen saç ve tırnak yapımında direk ko faktör olarak etkili olur.

Eksikliğinde saç dökülmesi olan hatta yokluğunda saç ve tırnakların oluşamadığı (biotidinaz eksikliği hastalığı gibi) tek vitamin B7 vitamini yani biotindir.Biotin genellikle gıdalardan alınır ve bu miktar sıklıkla yeterli olmaktadır.Bağırsaklarda bakteriler tarafından üretilen biotinin emilmediği düşünülmektedir.Saç ve tırnak kalite kayıplarında ilk akla gelmesi gereken biotin eksikliği olmalıdır.

Biotin saç tırnak ilişkisi parklardaki çimlerle gübrenin ilişkisine benzetilebilir.Çimler normalde yaşamlarını sürdürür yıllar içinde giderek azalabilir ama gübre verildiğinde çimlerin yaprakları kalınlaşır,büyüme hızı artar,renkleri daha yeşil hale gelir.Biotin hap olarak yada şampuan içinde kullanıldığında saçlar gübre verilmiş çim gibi daha kaliteli hale gelir,kalitesi artar.

Biotin kadar etkili olmasa da yine saça etkili olan bir diğer vitamin B5 vitaminidir (pantotenik asit),saçın beslenmesini artırarak kalite artışı sağlar.

E vitamini (tokoferol)e bir diğer saç dökülmesi için vitamindir. Kafa derisinde kan hareketini sağlayarak saç köklerinin besin almasına destek olur.

Bir çok internet sitesinde C vitamini,B1,B2,B12 vitaminlerinin saça faydalı olduğu yazsa da direk ilişkileri çok fazla değildir ve eksikliklerinde saç sorunu oluşmamaktadır.

Sonuç olarak saç sorunlarıyla (aynı zamanda tırnak sorunlarıyla) ilgili vitamin B7 vitaminidir ve eksikliğinde saç dökülmesi olan ve tedaviye başlandıktan 1-2 hafta sonra saç dökülmesini durduran tek vitamin B7 (biotin) vitaminidir.Biotin içeren hapların çok değişik dozları vardır 0.3 mg (300 mikro gram) ile 10 mg (10 000 mikro gram) arasında değişen hapları vardır.0.3 mg içeren tabletlerin dozu çok düşük olduğu için işe yaraması beklenmez buna karşın önemli düzeyde sorun yoksa 10 mg da gereksiz yere fazla alınmış olur,fazla alınmasının sakıncası olmaz çünkü idarala atılır.B7 vitamininin ideal dozu hafif kalite kayıplarında günlük 2 mg daha ağır sorunlarda ve saç ekimi gibi ihtiyacın arttığı durumlarda günlük 5 -10 mg yeterlidir.Biotin eksikliğine bağlı saç dökülmesinin en etkili tedavisi biotin alınarak yapılır ve % 100 yakın başarı elde edilir ancak dökülme ailesl dökülme ise bu durumda biotinle birlikte procapil içeren spreylerden biri kullanılmalıdır.

r

Doktorunuz Sorun & Öğrenin

“Saç dökülmesi için vitamin” Yazısında Yorum Yok

Comments are closed.