Egzama vücudun her yerinde görülebilen bir cilt rahatsızlığıdır,yapısı gereği en sık rastlanan yerlerden biriside saçlı deridir. Tam bir alerjik reaksiyon olmasa da klinik bulgular alerjiye çok benzer. Saçlı deri egzamasının sebebi çok açık değildir ama aşırı yağlanma olması ve hastaların % 60 kadarında mantar (malassezia furfur) görülmesi hastalığın mantar ve yağ metebolizmasından olduğunu düşündürür. Bunun dışında stres, tahriş edici şampuan kullanımı, saç ilaçları kullanımı, boya ve benzeri kimyasallar, jöle kullanımı gibi saçlı deriye uygulanan maddelerle de olabileceği bilinmektedir.
Klinik olarak deride kırmızılık, kaşıntı, aşırı kepeklenme, yağlanma ve nemlilik vardır. Seyrek olarak bu bulgulara saç dökülmesi de eşlik eder.

Kafada Yağlı Egzama

Aslında hastalık bir saç hastalığı değil saçlı deri yanı kafa derisinin bir hastalığıdır, doğru tanımlama budur. Tedavisinde e deri tedavi edilir.

Yağlı İgzama İlacı DermoTTO

Sayfada bu sınıf ürünlerin en değişik olanı incelenmiştir, yağlı egzamanız varsa koumalısınız. Yağlı egzama tedavisinde en önemli sorun kullanılan kortizonların yan etkileri ve bu sebeple ilaçların sürekli kullanılamamasıdır. ilaç kesilince hastalık tekrar ortaya çıkar.
DermoTTO nun en önemli avantajı budur içerdiği bitkisel kortizon sayesinde yan etki yaşanmaz ve seyrek olarak kullanılarak hastalığın tekrarı engellenir.
DermoTTO saçlı deri sorunları için geliştirilmiş bür losyondur. konazol gibi aşırı kepek sebebi olan mantarın tedavisinde etkili olduğu gibi dermovate gibi kortizon içeren losyonların kullanıldığı sebore ve sedef tedavisi için geliştirilmiş bir üründür.
İçeriğindeki iki bitkisel özler hakkında en fazla bilimsel çalışma yapılmış tedavi ürünleridir.
Bunlardan TTO (Tea Tree Oil) mantar ve yağ salgısından kaynaklanan sebore tedavisinde meyan kökü özütü ise bitkisel kortizon içeriğiyle sebore ve sedefte tüm dünyada kullanılan maddelerdir ve son derece başarılı sonuçlar olduğu bilimsel olarak kanıtlanmıştır.
Saçınızda sebore veya yoğun kepek varsa kortizon ve mantar ilacı kullanmak yerine tercih edebileceğiniz bir ürün.Kortizonun yan etkilerini yaşamadan sorununuzdan kurtulabilirsiniz.
Diğer ürün meyan kökü özütü ise bitkisel kortizon kabul edilen herbal steroidlerin en yoğun olduğu üründür ve kortizon yerine güvenle kullanılabilir.
Kepek;Kepek normalde herkeste olur ve cildin yenilenmesinden kaynaklanan fizyolojik bir durumdur ancak yoğun kepek durumu normal değildir ve temelde malassezia furfur adlı mantar sebep olur.
Yoğun mantarda asıl sebep olan mantar tedavi edilmediği sürece yani sıradan şampuanlarla kepek önlense de kısa sürede yeniden ortaya çıkar. Kepeğin aşırı olduğu durumlarda mantar tedavisi yapılmalıdır.TTO yoğun kepek sorununun çözümünde cilde yerleşmiş bu mantarı yok ettiği için mantarı da kalıcı olarak düzeltir.
Yağlı egzama ; Net sebebi bilinmemektedir,cildin enflamatuar reaksiyonudur ve aşırı yağlanma görülür. Yapılan çalışmalarda % 60 sıklıkta mantarlar olduğu görülmüştür.
Tedavide kortizonlar ve mantara etkili madde içeren solusyonlar kullanılmaktaydı ancak son yıllarda yapılan bilimsel çalışmalarda TTO nun enflamasyonu azalttığı, mantarı yok ettiği ve ciltten yağ salgısını azalttığı görülmüş ve tedavi protokolüne alınmıştır.
Sedef ; seboreik dermatite benzer klinik bulgular vardır sebebi bilinmeyen bir şekilde cildin yenilenme hızı normalin 30-40 katına çıkmıştır.Tedavisinde yaygın olarak bölgesel kortizon kullanılmaktadır. TTO kortizone benzer şekilde ciltteki kızarıklığa sebep olan reaksiyonu azaltmaktadır.

ilerlemiş yağlı egzama
Meyan kökü bitkisel kortizonun en yoğun olduğu bitkidir,kökün özütünden elde edilen solusyonların prednizolon ve diğer kortizonlarla kıyaslamasında yakın etki görüldüğü bilimsel olarak kanıtlanmıştır.
Saçlı derinin en sık görülen rahatsızlıklarından biri olan seboreik dermatittir ve yaygın olarak kortizonlu solusyonlarla tedavi edilir ancak hastalığın kronik olduğu ve sürekli alevlenmeler gösterdiği göz önüne alınırsa kortizonuların yan etkileri tedavinin devamına engel olmaktadır.

kulak arkasında yağlı egzama
Meyan kökü özütünden elde edilen fitokortizon tüm bu yan etkilere sebep olmamaktadır.
Yağlı egzama tekrarladığında bu güne kadar kullandıklarınızdan farklı bir ürün olan ve tamamı bitkisel özlerden oluşan dermotto denemenizi öneririm.

 

Saç egzaması tedavisi

r

Doktorunuz Sorun & Öğrenin

“Saç egzama” Yazısında 28 Yorum

 1. Cris says:

  Hocam merhabalar benim saç derimde uzun süredir yaklasık 2 yıl olucak kasıntı ve kızarıklık var 2 \3 doktora gittim toplamda Bana verdikleri ketoral konazol sedolin losyon olarakta elocon pomat dermatop damla bunlar bende işe yaramadı ayrıca yan etkilerinden korktugum icinde uzun süre kullanmaktanda cekindim belkide ozaman faydasını görürdüm ama korktum hocam ve en son sizin tavsiye ettiginiz ürünleri denedim ama malesef şuan herşeyi geçtim saçlarım çok dökülüyor seyrekleştide zaten tuzlu suyla saçımı yıkadam faydası olur mu acaba tesekkür edrim
  Dr.Muharrem Kaya
  uzun süre tedavi edilmeyen seboreik dermatit saç dökülmesine neden olur.Dermotto losyon ve seboderm şampuan kullanabilirsiniz.dermatit çok uzun süredir varsa tedaviye geç cevap verebilir.tuzlu suyun bir anlamı yok.saç kalitenizi arttırmak için xpecia tablet kullanabilirsiniz.

 2. Kadir says:

  Hoocamm:) hocam ketoral sampuani ve momecon losyonu her ikisinede haftada 1 kullansam uzun vadede her hangi bir zararı olurmu teşekkür ederim.. :/
  Dr.Muharrem Kaya
  bu şekilde kullanım tedavi edici olmayabilir

 3. Numan says:

  Hocam dermotto losyonu seboderm şampuanının içerisine bir miktar döksem acaba etki daha verimli olabilir mi veya bi r sakıncası varmıdır??
  Dr.Muharrem Kaya
  olmaz.seboderm şampuanda zaten climbazol var

 4. sibel says:

  Hocam ben iki haftadır dermotto losyon ve seboderm şampuanı kullanıyorum saçlarımda büyük oranda kabuklanma azaldı .Ürün bitince tekrar devam etmeliyim mi
  Dr.Muharrem Kaya
  sorun çözülene kadar devam etmelisin.tedaviden sonrada nüksü önlemek içn haftada 1-2 defa kullanabilirisn

 5. Numan says:

  Merhaba hocam bende yaklaşık 2.5 senedir seboreik dermatit var daha önce bir çok doktora gittim konazol ,sedolin, ayrıca seboderm de kullandım bi etkisini görmedim saçlarım günde 100 150 tel dökulüyor dökülmeyi engellemk icin ne yapmalıyım biyotin 10 mg kullansam faydası olur mu
  Dr.Muharrem Kaya
  uzun süre tedavi edilmeyen seboreik dermatit saç dökülmesine neden olur.biotin 10 mg kullanabilirsiniz.S.dermatit içinde Dermotto losyon (haftada 2-4 defa saçlı deriye uygulayıp bone takıp 3-4 saat bekletin) ve seboderm şampuanla yıkamanızı öneririm

 6. cemile says:

  Hocam saçlarıma yaptığım boyadan dolayı alerjik bir sorun yaşadım 2 yıl oldu aşırı yağlanma ve döküntü var birçok dermotologa gittim bursürü losyon kullandım hiçbiri bir işe yaramadı en son saç egzaması dediler ve şuanda hala sorunum var geçmiyor ne önerirsiniz
  Dr.Muharrem Kaya
  dermotto losyon ve seboderm şampuan deneyin

kudanil