Saçkıran vücutta kıl olan kaş, kirpik, sakal, favori, kafa, vücut kılları, etek kılları, koltuk altı gibi vücudun kıl bulunan her yerinde olabilir ve her yerde sıfırdan başladığı kabul edilir yani bir yerde varken başka yerde olması saçkıran sıçrar şeklinde düşünülmez yenilerinin çıktığı kabul edilir. Her ne kadar Türkçede sakal kıran, kaş kıran gibi kelimeler kullanılsa da ortak adı saçkırandır. Yaygınlığına göre adı değişebilmektedir örneğin sadece kafadaysa alopecia totalis, vücuttaki kılların tamamı döküldüyse alopecia universalis denir.
Saçkıranın kafada bir noktadan başka bir noktaya geçmesi söz konusu değildir yine bunun gibi bir kişiden başka bir kişiye bulaşma şeklinde geçmesi de mümkün değildir. Saç kıranın nerede olduğu tedavi şeklini değiştirmez tümü yaklaşık aynı şekilde tedavi edilir ama çok geniş alanları tuttuğunda kortizon enjeksiyonunun yan etkileri abartılı düzeylerde olabileceğinden bu durumda bölgesel kortizon enjeksiyonu yapılmaz.alopecia areata sıçrarmı
Yüz bölgesinde görülen genel olarak sakal kıran denilen saçkıran en fazla dikkat çekici olandır çünkü çok sık sakalların ve bıyıkların arasında hiç kılsız alan görsel olarak dikkat çeker, kafada görülen saçkıran alanları çok geniş değilse saçlar biraz uzun tutularak kamufle edilememektedir.
Kaş bölgesinde görülen saçkıran da çok dikkat çekici olur ancak geçici çözümün en kolay uygulandığı da budur çünkü basitçe kalemle o bölge doldurulabilir. Kalıcı makyaj adıyla yapılan dövme de yapılabilir ancak silinmesi, renk değiştirmesi ve suni görünmesi rahatsız edicidir.
En rahat kabullenilen saçkıran oluşma yeri ise vücuttur çünkü elbise ile rahatça kapatılabilmektedir.
Sonuç olarak
Saçkıran birinden bulaşmaz ve aynı kişide bir yerden başka bir yere sıçramaz.
Tedavi seçenekleri, seyri, sonuçları gibi ayrıntılı bilgi için

saçkıran sıçrarmı

r

Doktorunuz Sorun & Öğrenin

“Saçkıran sıçrarmı” Yazısında 1 Yorum

  1. Fred says:

    Hocam merhaba yaşım 23 bende yaklaşık 4-5 ay önce saçkıran çıktı.başlarda herhangi bir tedavi uygulamadim. Daha sonra saçkıran bölgenin çok fazla büyüdüğünü farkettim ve saçlarımın rastgele bazı bölgelerinde aşırı seyrelmeler oldu. Doktora gittim. Doktorum saçkıran bölgeye kortizol iğnesi yaptı. Ve seyrelen saçlar için ise telogen effluvium teşhisi koydu ve hairforte sprey önerdi 3 aydır kullanmaktayim. Seyrelen saçlar yeniden çıkar mı? Hairforte bunun için yardımcı olur mu? Sizin öneriniz nedir?
    Dr.Muharrem Kaya
    faydası olur.beraberinde xpecia tablette kullanmanızı öneririm.ayrıca saçkıran olan alanlarda Sadbe kullanmalısınız

domba