Saçkıran tedavisi için sarımsak uygulaması direk dökülme alanına uygulamak şeklinde yapılmalıdır bunun dışındaki uygulamalar etki etmez.
saçkıranda sarımsak nasıl uygulanırPiyasada sarımsakla ilgili bir çok ürün görebilirsiniz ne yazık ki tüm bu ürünler sarımsağın popülaritesini kullanmaya çalışan uyanıkların ürettiği işe yaramaz ürünlerdir. Sarımsağın yağı, özü, ruhu veya sarımsaklı şampuanlar gerek saç dökülmesi tedavisinde gerekse saçkıran tedavisinde asla hiçbir işe yaramazlar.
Sarımsak Saçkırana Nasıl Uygulanır 
Dişin gövde kısmından orta kesiminden ortadan ikiye kesilir bu şekilde kesildiğinde parmakla tutacak bir kesim kalır. Dişin üst ve alt kısmı ayrı ayrı kullanılabilir. Kesik ağzı dökülme yerine gelecek şekilde sürülür. Sürme miktarı cildin vereceği cevaba göre ayarlanır. Elde edilmek istenen cildin kızarmasıdır, cilt hafif kızardığında uygulamaya son verilir. Sürerken ciltte yanma hissi olacaktır bu önemli değil ancak ciltte yara oluşturacak kadar fazla sürülmemelidir
Saçkıranda sarımsak kaç günde bir uygulanır ?
Uygulama sıklığı da cildin yeniden ilk haline gelme süresine bağlıdır yani ciltteki kırmızılık azaldığında tekrar sarımsak sürülür, bu işlem günde veya 3-4 günde bir yapılabilir. Aşırı uygulama veya çok sık uygulama yapılırsa yara ve buna bağlı iz kalabilir bu sebeple cildi tahriş etme derinliğine dikkatli edilmelidir.
saçkıranda sarımsak nasıl sürülürSarımsak Tedavisi Ne Kadar Süre Devam Edilir
Kullanım süresi tamamen alınan cevaba göre değişir. Çok kısa sürede cevap alınması beklenmemelidir çünkü kılın çıkış süresi minimum 3-4 aydır. Tedaviye en az 4 ay devam etmek gerekir bu sürenin sonunda az da olsa cevap alındıysa uygulama sürdürülmelidir ama hiçbir değişim yoksa başka yöntemlere geçilmelidir. Unutulmamalıdır ki saçkıranda sarımsak sürmenin başarısı % 50 kadardır yani kullanan 100 kişiden 50 kişide kozmetik olarak kabul edilebilir düzeyde geri saç çıkması elde edilir diğer 50 kişide hiç etki etmez.
Eğer hiç kıl çıkmadıysa başarı oranı % 80-85 olan kortizon enjeksiyonu yada başarısı % 95 olan SADBE (Squarik Asit Di Butil Ester) ye geçilmelidir.

Saçkırana saç ekilirmi

Saçkıran daha çok genç yaşlarda görülen ama her yaşta görülebilen sebebi net bilinmeyen, bir çok faktörün (stres,yoğun çalışma temposu,otoimmunite) etkili olabildiği kıl olan her vücut alanında görülebilen para şeklinde yuvarlak dökülme alanları şeklinde saç kaybıdır.

Saçkıran hastalığında kıl kökleri kısa sürede ölür ve parlak bir zemin ortaya çıkar,normal saç dökülmesi gibi giderek tüyleşme halinde değil aniden sıfırlama şeklindedir.

Tedavide bölgesel tahriş edici ürünlerle (sarımsak,salisilik asit vs) % 50 ihtimalle hiç dökülme olmamış gibi geri çıkabilir,kortizon enjeksinuyla başarı % 85 e kadar çıkar ancak % 10-15 lik bir kısmı hiçbir tedaviye cevap vermez.İlaçla tedaviyle düzelmezse geriye tek seçenek saç ekimi kalmaktadır.

Genetik veya kadın tipi saç dökülmesi tedavisinde kullanılan sprey ve haplar bu hastalığın tedavisinde etkisizdir.

Saçkıranda saç ekimi için en az 1 yıl zaman geçmelidir çünkü bu süre zarfında çıkma ihtimali devam eder.Dökülmeden sonra 1 yıl geçmesine rağmen çıkmadıysa saç ekimi yapılır.Yeterince sık ekim için 2 veya 3 seans yapmak gerekebilir ve çevre sıklık yakalanabilir.

Ekim işleminde kurallar uyulursa ekilen her kök tutar ve dökülmez.Tekrar saçkıran olma ihtimali diğer bölgelerde görülme ihtimali kadardır.

sarımsak nasıl sürülür

 

r

Doktorunuz Sorun & Öğrenin

“Saçkırana sarımsak nasıl uygulanır” Yazısında Yorum Yok

monyet