Saçkıran için geliştirilmiş en etkili maddedir. Bilindiği gibi saçkıran vücudun saç köküne (follikül) karşı ürettiği maddelerin kökü öldürmesiyle ortaya çıkan bir hastalıktır yani vücudun savunma mekanizmalarının yanlış oluşmasından kaynaklanır.

Saçkıranın gerçek çözümü bu oluşan maddelerin saç köküne zarar vermesini engellemekle mümkün olur. SADBE (Squarik Asit Di Butil Ester) saçkıranın sebebi olan maddeleri engelleyerek etkili olan bir üründür.

Kortizonlarla kısmen engellenebilen, sarımsakla kan dolaşımını artırarak yapılan yada minoxidillle kökü uyarma şeklinde yapılan tedaviler genellikle yetersiz kalmaktadır.

SADBE vücutta folliküle karşı oluşan bu maddelerin saç köküne verdiği zararı engellemekte ve o bölgede bu antikor  oluşumunu engellemektedir.

Yapılan bilimsel çalışmalarda tedavilerin başarı yüzdesi şu şekildedir (buradaki oran geri çıkan kıl oranı değil yaklaşık eskisi gibi olan hasta sayısıdır);

SADBEHiçbir tedavi uygulamamak (kendiliğinden düzelme); % 20-30
Kortizonlu merhem kullanımı % 40-45
Sarımsak sürmek (ve benzer tahriş etme yöntemleri) % 45-55
Minoxidil solusyonları % 60
Saçkıran alanına depo kortizon enjeksiyonu % 80-85
SADBE  (squaric acid di butyl ester) % 95

Deneysel bilimsel çalışmaların neredeyse tümü SADBE nin saçkıran tedavisinde en etkili madde olduğu yönünde bir sonuç vermektedir. SADBE içeren ürün denemedikçe ümidinizi kesmemelisiniz çünkü saçkıranın sebebini gerçek anlamda engelleyen tek ürün budur.

Squarik asit gibi etki eden bir diğer madde DPCP  (difensipron) dir. Ancak DPCP nin mutajenik yani genlere zarar verme gibi ciddi yan etkisi vardır. Mutajenik yan etkisi hamile olmayan erişkinlerde önemli zarar vermez ancak hamilelerde bebeğe ve ergenlik yaşı altındaki çocuklarda asla önerilmez. S.A.D.B.E nin bölye bir yan etkisi yoktur ve 5 yaş üstünde güvenle kullanılabilir. Saç dışında sakali kaşi bıyık ve favori gibi kıl olan her bölgede etkisi yaklaşık aynıdır.
Squarik asit di butil esterin kullanım dozu % 0.1 ile % 1 arasında değişmektedir.

Sadbe Ne Kadar Kullanılır
Bütün saçkıran ilaçlarında olduğu gibi beklenen sonuç elde edilene kadar kullanılmalıdır. Etkinin ilk görülme süre 2-4 ayda değişebilir. 4 ayda az da olsa etki görüldüyse yani sarı tüyler görüldüyse cevap alınacak anlamına gelir devam edilmelidir. 4 ay geçmesine rağmen deri yüzeyi hala cam gibi ise yani hiçbir etki görülmediyse bu durumda daha fazla devam etmenin anlamı olmaz, ilaç kesilmelidir.

saçkıran tedavisinde sadbe

r

Doktorunuz Sorun & Öğrenin

“Saçkıran tedavisinde yenilik SADBE” Yazısında 285 Yorum

 1. ONDER says:

  Cevap için teşekkürler. Sadbe de binde bir solusyon degilde direk yuzde 1 le başlasam sıkıntı olmaz değıl mi ? Birde bu biotin 5 mg ile sadbe yuzde 1 lik ilaçları direk reçetesiz eczaneden alabilioz mu hocam. Bilgi verir misiniz ?
  Dr.Muharrem Kaya
  %01lik ile başlamanızı öneririm.oluşan reaksiyonun durumuna göre %1likle devam edersiniz,doğru olan uygulama bu şekildedir

 2. Onder says:

  Hocam mrb yaklaşık 3 yıldır sackiranim. Bir yer düzelse başka yerden açılma var. Eski acılan yerler siyah tüylü tamamen ama eskisi gibi değil. Bu sadbenin yuzde 1 lik kısmını kullanmayı istiyorum. Bu siyah tüylü yerler eskisi gibi olur mu hocam. Bu sackirandan kurtulmak için sadbenin yanında ne alayim hocam. Yardımcı olur musunuz
  Dr.Muharrem Kaya
  saçkıran süresi uzadıkça tedavi başarısı düşebilir.kullanmanızda fayda var.biotin 5 mg da kullanın.saçkıranın nedeni bilinmiyor,savunma mekanizmalarınızı güçlendirmek için hipnoterapi yaptırabilirsiniz

 3. Eser says:

  Merhaba, yoğun endişeden olacak ense ense civarında aynı anda üç bölgede saç kıran gibi dökülme gerçekleşti. Ancak tamamen kelleşme gibi görünmesine rağmen bölge tamamen kel olmadı seyrekte olsa kıl var. Şirket doktoruna gösterdim, o da buna benzer bir problem yaşamış ve herhangi bir mantarlanma göremediğini, bunun saç kıran olmadığını strese bağlı oluştuğunu önce stresten kurtulup sonra tedavi sürecine bakmamız gerektiğini söyledi.
  Eczaneden Minoxil %5 deri spreyi aldım başkada bir şey uygulamıyorum. Ne önerirsiniz.
  Dr.Muharrem Kaya
  sadbe ve biotin 5mg kullanmanızı öneririm

 4. Anonim says:

  Hocam merhaba benim sakallarım bit kısımdan sonra seyreliyor ve seyrekliklerin içinde küçük kıllar bu kıllar uzatmadığı için seyrek görünüyor ne yapmalıyım
  Dr.Muharrem Kaya
  seyreklik kalıcımı yoksa dökülüyormu,her ikisinde farklı uygulamalar yapılır

babi