Saçkıran için geliştirilmiş en etkili maddedir. Bilindiği gibi saçkıran vücudun saç köküne (follikül) karşı ürettiği maddelerin kökü öldürmesiyle ortaya çıkan bir hastalıktır yani vücudun savunma mekanizmalarının yanlış oluşmasından kaynaklanır.

Saçkıranın gerçek çözümü bu oluşan maddelerin saç köküne zarar vermesini engellemekle mümkün olur. SADBE (Squarik Asit Di Butil Ester) saçkıranın sebebi olan maddeleri engelleyerek etkili olan bir üründür.

Kortizonlarla kısmen engellenebilen, sarımsakla kan dolaşımını artırarak yapılan yada minoxidillle kökü uyarma şeklinde yapılan tedaviler genellikle yetersiz kalmaktadır.

SADBE vücutta folliküle karşı oluşan bu maddelerin saç köküne verdiği zararı engellemekte ve o bölgede bu antikor  oluşumunu engellemektedir.

Yapılan bilimsel çalışmalarda tedavilerin başarı yüzdesi şu şekildedir (buradaki oran geri çıkan kıl oranı değil yaklaşık eskisi gibi olan hasta sayısıdır);

SADBEHiçbir tedavi uygulamamak; % 20-30

Kortizonlu merhem kullanımı % 40-45

Sarımsak sürmek % 45-55

Minoxidil solusyonları % 60

Saçkıran alanına kortizon enjeksiyonu % 80-85

SADBE  (squaric acid di butyl ester) % 95

Deneysel bilimsel çalışmaların neredeyse tümü SADBE nin saçkıran tedavisinde en etkili madde olduğu yönünde bir sonuç vermektedir.SADBE içeren ürün denemedikçe ümidinizi kesmemelisiniz çünkü saçkıranın sebebini gerçek anlamda engelleyen tek ürün budur.

Squarik asit gibi etki eden bir diğer madde DPCP  (difensipron) dir. Ancak DPCP nin mutajenik yani genlere zarar verme gibi ciddi yan etkisi vardır. Mutajenik yan etkisi hamile olmayan erişkinlerde önemli zarar vermez ancak hamilelerde bebeğe ve ergenlik yaşı altındaki çocuklarda asla önerilmez. S.A.D.B.E nin bölye bir yan etkisi yoktur ve 5 yaş üstünde güvenle kullanılabilir. Saç dışında sakali kaşi bıyık ve favori gibi kıl olan her bölgede etkisi yaklaşık aynıdır.

saçkıran tedavisinde sadbe

Doktorunuz Sorun & Öğrenin

“Saçkıran tedavisinde yenilik SADBE” Yazısında 266 Yorum

 1. öykü says:

  merhaba ;

  sağ ve sol kulağımın üstünde saç kıran oldu 3-4 yıldır var. saçkıranda herhangi bir ilerleme olmadı sabit bir şekilde kaldı. sadbe kullandıktan sonra diğer ürünlerde olduğu gibi dökülme oluyor mu? öncelikle bunu öğrenmek istiyorum. 4 yıl beklemiş bir saçkırandan olumlu yanıt alma ihtimalim var mıdır?
  ne tavsiye edersiniz hocam?
  Dr.Muharrem Kaya
  süre uzun olduğu için denemeden yorum yapamam.ama 6 ay kullanıma rağmen cevap alamamışsanız bırakmanız gerekir

  • öykü says:

   hangisiyle başlamalıyım? bide aralarda ince telli de olsa saçlar var dökülür mü?
   Dr.Muharrem Kaya
   sadbe ile başlayıp,etkilerine göre forte a geçebilirsin

 2. Yüzümde sakal kıran var. İlk olarak 2 sarımsak tedavisi yaptım sonrasında.Sadbe kullanıyorum 3aydır. Beyaz sakallar çıkmaya başladı sonrasında birkaçtane siyah dajal oluşmaya başladı fakat sakal kıran genişlemeye devam ediyor. Sadece sadbe yeterli olmuyor mu acaba bağışıklık sistemini baskılayıcı ilaçlarla desteklemek mi gerekiyor. Yardımcı olursanız sevinirim
  Dr.Muharrem Kaya
  sadbe forte a geçmelisin.HP biotin 10 mg başlamalısın

 3. Hocam minoxidil sprayı kullanmayı bıraktıktan sonra sakallar dökülüyormuş haır forte spray kullansam böyle bi sıkıntıya raslarmıyım yardımcı olurmusunuz sadece bazı bolgelerde çok hafif dokülme oldu sıklaşması için kullanmak istiyorum haır forte sprayı
  Dr.Muharrem Kaya
  sakalkıran nedeniyle dökülme olduysa sadbe kullanmanızı öneririm

 4. Merhaba hocam. Benim 7 8 aydir sakalkiran sorunum var ve gittikce buyuyor dagilmaya basliyor sadbe almak istiyorum arastiriyorum en etkili olmasi acisindan %1lik olanla baslasam daha mi iyi sonuc alirim guclu bi ilac istiyorum cunku dagiliyor.
  Dr.Muharrem Kaya
  sadbe forte ve HPbiotin 5mg kullanabilirsiniz

 5. Murat says:

  Hocam meraba İzmir’de sakal ekimi için önerebilecegınız ıyı bır yer var mı?
  Dr.Muharrem Kaya
  hayır yok.sadece ideaklinik bakırköyden yardım alabilirsin.telefonları:05426210888

ular