Yapılan istatistiki çalışmalarda şapka veya kafa derisini kapatan diğer aksesuarlardan takanlarda saç dökülmesi sorununun daha fazla olmadığı görülmüştür.

Şapka saç döker diyenlerin iddiası şu şekildedir;

Saç hava alamaz

Gözenekler tıkanır

Kan dolaşımını engeller

Bu üç görüş de doğru değildir şöyle ki ;

İlkokulda öğretilen deri oksijen alır görüşü sadece o yaş gurubuna bir şeyleri anlatabilmek amacıyla söylenir. Aslında deri asla oksijen veya hava alamaz, insan derisinin böyle bir yeteneği yoktur.

Saçın gözenekleri içerden dışarı doğru salgıların çıktığı küçük deliklerdir ve dışarıdan bir şeyle kapatılması bu salgının çıkışını engellemez yani gözeneklerin tıkanması diye bir şey söz konusu değildir. Daha çok kozmetologların insanları ikna etme amacıyla kullandığı bilimsellikle ilişkisi olmayan yanlış bir görüştür.

Kan dolaşımının bu kadar sıkı bir şapka takmak mümkün değildir.

Tüm bunların yanında kişi başını kapattığı için saç ve saçlı deri hijyenine dikkat etmezse bakımsızlıktan olumsuz etkilenme olabilir.Bu durumda saçı döken örtü değil bakımsızlıktan kaynaklanan kirlenmedir.

Sonuç olarak şapka, başörtüsü, türban, bere ve kep gibi saçı kapatan giysilerin saçı dökmek gibi bir etkisi yoktur.Saç dökülmeniz varsa bunları suçlamak yerine bilimsel ilaçlarla tedavi etmeniz daha yararlı olacaktır.

Tedavi konusunda öneri için saç dökülmesine en etkili ilaç hangisi sayfasına bakabilirsiniz.

Doktorunuz Sorun & Öğrenin

“Şapka saç dökermi” Yazısında 1 Yorum

  1. Hocam meraba benim saçlarım çok kuru ve kalın çok kötü görünüşü var ne yapa bilirim?
    Dr Muharrem Kaya
    Uygun şampuan seçme dışında bir şey yok sanırım

kadal