Bu tür yanlış bilgiler çok yaygın olsa da inanmadan önce bilimsel desteği olup olmadığına bakılmalıdır. Yapılan istatistiki çalışmalarda şapka veya kafa derisini kapatan diğer aksesuarlardan takanlarda saçlarda dökülme sorununun daha fazla olmadığı görülmüştür.

Şapka saç döker diyenlerin iddiası şu şekildedir;
Saçın kökü hava alamaz
Gözenekler tıkanır
Kan dolaşımını engeller
Bu üç görüş de doğru değildir şöyle ki ;
İlkokulda öğretilen deri oksijen alır görüşü sadece o yaş gurubuna bir şeyleri anlatabilmek amacıyla söylenir. Aslında deri asla oksijen veya hava alamaz, insan derisinin böyle bir yeteneği yoktur.
Saçın gözenekleri içeriden dışarı doğru salgıların çıktığı küçük deliklerdir ve dışarıdan bir şeyle kapatılması bu salgının çıkışını engellemez yani gözeneklerin tıkanması diye bir şey söz konusu değildir. Daha çok kozmetologların insanları ikna etme amacıyla kullandığı bilimsellikle ilişkisi olmayan yanlış bir görüştür.
Kan dolaşımının bu kadar sıkı bir şapka takmak mümkün değildir.
Tüm bunların yanında kişi başını kapattığı için saç ve saçlı deri hijyenine dikkat etmezse bakımsızlıktan olumsuz etkilenme olabilir.Bu durumda saçı döken örtü değil bakımsızlıktan kaynaklanan kirlenmedir.

Sonuç olarak şapka, başörtüsü, türban, bere ve kep gibi saçı kapatan giysilerin saçı dökmek gibi bir etkisi yoktur.Saç dökülmeniz varsa bunları suçlamak yerine bilimsel ilaçlarla tedavi etmeniz daha yararlı olacaktır.
Tedavi konusunda öneri için saç dökülmesine en etkili ilaç hangisi sayfasına bakabilirsiniz. Saç hastalıkları ve dökülmesi tedavisi üzerine yoğunlaşmış ve sadece saçla ilgili ilaçlar geliştiren Türkiye’nin tek ilaç firması Hair Pharma nın ürünlerini incelemeden kullanacağınız ürüne karar vermeyin.
Tüm bu bilgiler yanı sıra şunu da gözardı edemeyiz; sürekli kapalı tutulan kafa derisi yeterli havalanamadığı ya da yeterli sıklıkta yıkanmadığı için çeşitli deri hastalığına maruz kalabilir ve bu cilt hastalığı sebebiyle dökülme sorunu yaşanabilir. Mesela mantar hastalıkları nemli ortamı daha çok sever, kapalı alanda nem fazla olur.

r

Doktorunuz Sorun & Öğrenin

“Şapka saç dökermi” Yazısında 5 Yorum

 1. Mehmet says:

  Hocam 18 yaşındayim saclarim cok dokuluyo ne onerirsiniz
  Dr.Muharrem Kaya
  saç dökülmenin nedeni tespit edilmeli

 2. Serdar says:

  Hocam ben 18 yaşındayım elimi her saçımın içine atışımda 5 6 tel saç gelio normalmidir
  Dr.Muharrem Kaya
  günlük ortalama 100-150 civarı ise normal kabul edilebilir.saçınızda minyatürleşme varmı takip etmelisiniz

 3. Mert says:

  Hocam benim saçım gür ve kalın telli yeni çıkan saçlarım var 4 cm bileği onları kurutma makinası son ısıdayken yaktım kırılır mı o saçlar kırıldıysa kırılan saçlar uzamıyor ya öle mi kalıcak onlar
  Dr.Muharrem Kaya
  hayır,kök zarar görmedikçe saç uzar

 4. Cengiz says:

  Hocam merhaba.Şampuan öneriniz varmı ? Şampuan alırken nelere dikkat edilmelidir Teşekkürler…
  Dr.Muharrem Kaya
  içeriğinde sls,sles olmamasına,paraben,boya gibi kimyasallar içermemesine dikkat etmek gerekir

 5. Ferid says:

  Hocam meraba benim saçlarım çok kuru ve kalın çok kötü görünüşü var ne yapa bilirim?
  Dr Muharrem Kaya
  Uygun şampuan seçme dışında bir şey yok sanırım

domba