Saçlı deride seboreik dermatit Türkçe adıyla yağlı egzama, sebebi ve tedavisi kesin belirlenememiş bir hastalıktır bu sebeple kesin tedavisi vardır demekte zordur ancak doğru yaklaşımla hastalık uzun yıllar rahatsız etmeyecek şekilde tedavi edilebilir.

Seboreik Dermatit Kesin Çözüm

Kafa derisinin yağlanması, aşırı kepeklenme, kızarıklık, kaşıntı, ıslaklık hissi, saç dökülmesi gibi şikayetlerle karşımıza çıkan ve bir tür egzama olarak kabul edilen egzama tedavisinin önemli bir bacağını şampuanlar oluşturmaktadır. Yeterince etkili bir şampuan kullanımı yağlı egzama tedavisinde kullanılabileceği gibi tekrarlamasını da engeller.
Öncelikle şampuanla tedaviler planlanmalıdır. Egzamada en etkili şampuan climbazol içeren şampuanlardır çünkü egzamaların % 60-70 kadarında temel sebep malessezi furfur adlı mantadır ve bu mantara etkili en etkili mantar ilacı climbazoldür.
Climbazollü şampuan kullanımıyla hastaların çoğu düzelir.  Az bir kısmı istenilen düzeyde iyileşme sağlayamaz bu duruda climbazollü şampuana ek olarak Dermotto losyon kullanılmalıdır. Dermotto losyon içeriğindeki bitkisel kortizon sayesinde yan etki sorunu yaşatmadan tedavi eder.
Dermotto gibi etki eden emovate, betnovate gibi ürünler kortizon içerdiği, için çeşitli yan etkilere neden olabilirler, bu sebeple 3-5 günden sonra kullanılmaması önerilir.
Orta düzey ve hafif yağlı egzama vakalarında bir tek şampuanla tedavi yapılabilir bu durumda seçilecek şampuan sürekli kullanıma uygun olmalıdır.
Kullanılacak şampuanların sadece kepeğe etkili olmamalı aynı zamanda şu etkileri de yapmalıdır
seboreik dermatit saç* Saçta yağlanmayı azaltmalı
* Var olan mantarı da tedavi etmeli
* Kaşıntıyı gidermeli
* Ciltteki kızarıklığı düzeltmeli
* Nemlilik hissini azaltmalı
* Saç dökülmesini engellemelidir
* Sürekli kullanımda saç ve saçlı deriyi rahatsız etmemeli
* Günlük kullanıma uygun içerikli olmalı
* Çocuklarda da güvenle kullanılabilmeli
Bu verilere uygun şampuan sürekli kullanıldığında egzama bir daha rahatsız edecek düzeylere gelemez ve kalıcı tedavi sağlanmış olur. Vücudun diğer bölgelerinde görülen sebore ve benzeri rahatsızlıkların tedavisi daha farklıdır.

Seboreik Dermatit Bitkisel Tedavisi
seboreik dermatit saç dökermi

Bu konuda geliştirilmiş en etkili bitkisel losyon dermotto losyondur, içeriğindeki bitkisel kortizn meyan kök extraktı sayesinde tüm klinik bulgular hızla düzelmektedir, ek olarak bulunan tea tree oil yani çay ağacı yağı da saçlı deriyi mantarlardan arındırır. Birlikte kullanımı başarı oranını artırmaktadır. En sık kafa  derisinde görülmekle birlikte vücutta kıl olan her alanda hatta burun yanları gibi yağ salgısının fazla olduğu her alanda görülebilir.

Seboreik dermatit saçı dökermi

Yağlı egzamada saç dökülmesi sık görülen bir durumdur. Saç dökülmesinin en sık sebebi genetik yani ailesel saç dökülmeleridir, daha seyrek olarak sayılan sebeplerse anemi (kansızlık),guatr ve strestir. Saçlı deride görülen hastalıklara bağlı dökülmeye daha az rastlanır bunlar; kafa derisinde mantar, kıl kökü iltihapları ve dermatittir.
Dökülme sebepleri arasında sayılan bu hastalıklardan kıl kökü iltihabı ve mantarlar saçın kökünü öldürerek kalıcı dökülmeye sebep olur ve tek tedavisi dökülen alana ekimdir. Saçlı deride en sık görülen hastalık olan seboreik dermatitin saçları döktüğü konusunda görüş birliği yoktur ancak hastalar genellikle hastalığın azdığı dönemlerde dökülmenin arttığından şikayeçidirler.

sebore saçı dökermi
Seboreik dermatitin dökülmeyi artırması şu şekilde izah edilebilir
– Kullanılan kortizonlu solusyonlar kökte ve ciltte atrofi (incelme) yapabilir
– Cilt hasarı köklerin beslenmesini bozabilir
– Aşırı kaşımak köke zarar verebilir
– Dermatit cilt kalitesini bozabilir
– Aşırı yağ saça zarar verebilir.
– Cildin mikroplara karşı dayanma gücü azalır.
– Yoğun kepek için yapılan tedaviler saçlı deri ve saça zarar verebilir.
– Cildin dayanma gücü ve koruma yeteneği azaldığı için daha sık iltihaplanma olabilir,iltihap derinleşirse kökler zarar görebilir.
– Tedavisi için kullanılan kortizon kafa derisinde incelmeye neden olur, kafa derisinde incelme olduğunda saçın kökleri beslenemez ve dökülür.

Seboreik dermatit bitkisel tedavisi

Seboreik dermatit Türkçe adıyla yağlı egzama yaygın bir şekilde kortizon içeren losyon veya solusyonlarla tedavi edilmektedir. Oysa kortizonun azımsanmayacak düzeyde yan etkileri vardır. Buı yan etkileri hastasına yaşatmak istemeyen dermatoloji uzmanları bitkisel içerikli daha doğrusu bitkisel kortizon içeren ürünler yazmaktadır.

Bitkisel ürünler iki şekilde hazırlanır

 •  Bitkisel aktiflerin belirli oranlarda karıştırılarak bir formül oluşturup bu formülle oluşturulan ilacın çok sayıda denek üzerinde bilimsel kurallar dahilinde denenmesi ve sonuca göre tedavi protokolü oluşturulması şeklinde yapılan tedavi.

Bilimsel çalışmaları yapılmış olumlu sonuçları bilimsel kurullarca onaylanmış en etkili madde TTO (Tea Tree Oil –çay ağacı yağı) dur,bu konuda bir diğer ürün bitkisel kortizon olarak bilinen meyan kökü extaktıdır.Özellikle saçlı deri seboreik dermatiti hastalığının bu maddelerle tedavisi ile ilgili çok sayıda bilimsel çalışma vardır. Üzerinde yaterince bilimsel çalışma yapılmış bitkisel ilaç DermoTTO losyon dermatologların en sık reçete ettikleri ilaçtır. Hasta memnuniyeti üst düzeylerdedir. Bunun sebebi yan etkisinin olmaması, etkisinin kortizonlu ilaçlardan daha yüksek olması ve haftada iki defa olarak kolay kullanımı olmasıdır. Yağlı egzamanız varsa Dermotto Losyon kullanmadan ümidinizi kesmeyin.

 • Kocakarı ilaçları denilen şekilde çeşitli bitkileri ezerek yada kaynatarak karıştırılması ile elde edilen ürünün uygulanması şeklinde olanıdır, bu tarz ürünleri hastanın kendisinin evde hazırlayabileceği içeriklere sahiptir.

Formül 1;Elma Sirkesi, badem yağı, sarmısak yağı, çörekotu yağı

Saç ve saçlı deri elma sirkesiyle yıkanır arkasından sarımsak yağı, badem yağı ve çörek otu yağı ile hazırlanan karışım uygulanır 10-20 dakika sonra normal şampuanla kafa yıkanır.

Haftada 2-3 defa uygulamakla 3-4 haftada düzelme sağlanır, şikayetleri yeniden başlarsa tekrar uygulanabilir.

Tedavinin bilinen bir yan etkisi yoktur ancak bazı kişilerde elma sirkesi cildi tahriş edebilir bu durumda ikinci uygulamada 1/1 oranında sulandırılmış elma sirkesi kullanmak gerekir. Kocakarı ilacı şeklinde hazırlanan ürün kullanmadan önce teşhisten emin olunmalıdır.

Seboreik dermatit bitkisel tedavisi ile ilgili ayrıntılı bilgi için tıklayın.

Seboreik dermatit bitkisel tedavisi ilgili ayrıntı bilgi için tıklayın.

Seboreik dermatit saç ekimi

Sebore (Seboreik dermatit) saç dökülmesi sebepleri arasında sayılan bir tür cilt hastalığıdır. Saç ekimi dökülmeye dirençli ense alanından alınan saç köklerinin alınarak dökülmüş alana ekilmesi şeklinde uygulanan bir işlemdir, en sık görülen saç dökülmesi olan ailesel saç dökülmesinde ciddi bir çözümdür çünkü ekim yapılan üst kısımlar sağlıklıdır. Ekim yapılacak alanda dökülme sebebi ailesel değil de cilt hastalığından dolayı olmuşsa ve cilt sorunu aynı şekilde devam ediyorsa ekilen saç kökleri aynı sebeple dökülebilir. Bu durum kesin olmamakla birlikte aynı sorunun ekilen köklere de zarar verebileceği görüşler vardır.

Sonuç olarak seboreik dermatit olan bir kişide saç dökülmesinin sebebi seboreik dermatitse ekim tedavi bitiminde yani hastalık iyileştikten sonra yapılmalıdır, seboroik dermatit olmasına rağmen saç dökülme sebebi aileselse bu durumda saç ekimi yapmanın sakıncası olmaz. Ancak dokuyu rahatlatmak ve kısmi düzelme için ekim öncesi 1 hafta kadar dermotto losyon kullanılmalıdır. Bu şekilde sebore varken saç ekimi yapıldığında ekimden sonraki ilk banyodan çıkışta dermotto gibi kortizon içermeyen seboreik dermatit ilacı kullanımına hemen başlanmalıdır. Ekim sonrası kortizonlu losyonlar kortizonların yan etkileri sebebiyle önerilmez. Saç ekimi gibi sakal bölgesindeki seboreik dermatitte tedavi edildikten sonra sakal ekimi yapılmalıdır.

Yağlı Egzama Ekilen Saça Zarar Verir mi?

Mutlaka verir demek doğru olmaz ama nasıl doğal saçlara zarar verebiliyorsa hastalığın alevlenmesi durumunda ekilen saçlara da zarar verebilir. Diğer taraftan tedavisinde kullanılan kortizonlu ilaçlar deriyi inceltebilir, incelen deri saçın kökünü besleyemediği için ekilenler dökülebilir bu sebeple bitkisel tedaviler tercih edilebilir.

 

 

r

Doktorunuz Sorun & Öğrenin

“Seboreik dermatit kesin çözüm” Yazısında 32 Yorum

 1. TAYLAN says:

  hocam iyigünler 18 yıldır bu hastalıktan muzdaribim. dermo tto yu yuzumdeki kızarıklıklar için kullanabilirmiym? teşekkürler
  Dr.Muharrem Kaya
  kullanabilirsiniz.beraberinde seboderm şampuanda alabilirsiniz.birde pruzon pomat kullanabilirsiniz

 2. Toprak yksl says:

  Ben 2 yıl bu seboreik dermatid illetiyle boğuştum. Gitmediğim doktor denemediğim bitkisel tedavi, şampuan, losyon,ilaç vs kalmadı. Her denemede daha beter bi hale geldi. Önce saçlarımda başladı sonra vücuduma yayıldı. Bir süre sonra doktorlardan ve geçici bir süre işe yarayan kortizonlu ilaçlardan (ki başka yan etkilerini gördüm) vazgeçtim. İnternette hadtalıktam muzdarip insanların bloglarını takip ettim. Onlarda işe yarayan bende yaramadı. Zaten doktorumda benimkinin biraz ileri boyutta olduğunu söylemişti. Tesadüfen bu siteye rastladım. Fazla bir kullanıcı yorumu bulamasamda birde bunu deneyelim diyerek sipariş ettim. (ki aynı şekilde başlayıp çöpe attığım çok ürün var.) ilk kullanımda hemen etkisini gördüm dermotto losyonun. Ancak 3 hafta sonra hastalık tekrar kusmaya başladı. Mail atıp sordum. Hemen geri dönüş aldım. Devam etmemi söylediler. Normalmiş. Bende artık çaresizlikten devam ettim. Veeee mucize. Önce vücudumdakiler geçti. Şampuanı vücudumdaki sorunlu bölgelerde de köpük olarak bekletiyodum. Saçlarımdakiler daha uzun sürdü. 3 aylık tedavi uyguladım. Şimdi kafam pırıl pırıl. Dermotto losyonu azaltarak bıraktım. Koruma amaçlı seboderm şampuanla devam ediyorum. Onuda yavaş yavaş haftada 1 e düşürücem. Henüz cesaret edemedim. Günlük şampuan olarak kullanıyorum. Saç dökülmem de durdu. Hatta yeni minik saçlarım var. Seboderm şampuanı hiç bırakamasamda olur. Onca üründen sonra ilk kez bişey işe yaradı çünkü. Siyah giyebiliyorum. Bu yazıyı hem teşekkür etmek için hemde çok fazla kullanıcı yorumuna rastlayamadığımdan dolayı yazdım. Belki benimle aynı durumda olan birileri denemek ister diye. Bende işe yaradı. Umarım sizde de yarar. Bu illet insanı deli ediyor çünkü. Bir denemekten zarar gelmez diye düşünüyorum. Zaten bu yorumları okuyorsanız birçok şey deneyip fayda görememişinizdir. Desteğiniz ve geri dönüşleriniz için tekrar teşekkürler. Herkesin şifa bulması dileği ile.

 3. Anonim says:

  Hocam iyi gunler rahatsizlik 1 aydir artti kaşlarimin arasinda var bu rahatsizlik dokulme yapar mi yada dokulen killar tekrardan cikar mi
  Dr.Muharrem Kaya
  uzun süre tedavi edilemeyen egzama dökülmeye neden olur.pruzon pomat kullanabilirsiniz

 4. Metin says:

  Hocam 18 yıldır bu hastalık bende var hiç iyileşme olmuyor ne oneriyorsun uz yardımcı olsanız çok sevinirim
  Dr.Muharrem Kaya
  dermotto losyon ve seboderm şampuan denemeni öneririm

 5. Mehmet says:

  hocam merhaba, vereceğiniz cevap benim için çok önemli. Kepeğe karşı şampuan kullanmaya başladım. İşe yaramaya başladı. Pul pul kabuklar halinde kepek katmanı sökülüyor. Fakat sökülen pullara yapışık halde çok sayıda saç teli de gidiyor. Dökülen bölgede saçlar yeniden çıkar mı yoksa artık kepeğin ve saçın döküldüğü yerde saç çıkmaz mı? Teşekkürler
  Dr.Muharrem Kaya
  seboreik dermatit uzun süre tedavi edilmezse saç dökülmesine neden olur.saçınızı korumak için xpecia tablet başlamalısınız

  • Mehmet says:

   Evet uzun süre tedavi edilmedi, şuanda saç dökülme seviyesinde azalma olduğunu düşünüyorum. Ama kepekle birlikte giden saç telleri kalıcı olarak mı gitti
   Dr.Muharrem Kaya
   uygun tedavi alırsan geri gelebilir

 6. Ferit says:

  Slm Dr bey seborait dermatite deniz suyu iyi geldiğini okumuştum seboraite sebep olan mantar ve bakterileri öldürür mü? ve ben şekerli gıdalar yediğimde önce kaşıntı daha sonra saclarimda kollarımda ve ayak bileklerimde bazen sırt ve iki göğsünün ortasinda pullanma oluyor kolestrol harici bütün tahlil ve ultrason sonuçları temiz çıktı Birde nikel alerjim var akne tedaviside gördüm 35 gün 3.4 gün ara ile antibiyotik kullandım geçmiyor neapmalıyım
  Dr.Muharrem Kaya
  dermotto losyon ve seboderm şampuan kullanabilirsiniz

 7. Ecem says:

  Hocam merhaba. 26 yasindayim ve iki senedir sacimda kabuklanma olusmaya basladi. Baska hicbir bolgemde boyle bir sorunla karsilasmadim.Ki cogu fotografta gordugum gibi yara boyutunda bir kizariklik da yok sadece sac dokulmem var biraz. Sizce hangi sampuani kullanabilirim.
  Dr.Muharrem Kaya
  kabuklanma olduğu için önce bir dermatolog değerlendirmeli.climbazol içeren şampuan kullanabilirsiniz

 8. Ali yüksel says:

  Hocam kolay gelsin öncelikle benim bütün vücudumda kabuklanma ve kepeklenme oluyor.Özellikle yüzümde aşırı derecede kabuklanma oluyor ve bir türlü başa çıkamıyorum onlarca ilac,krem kullanıyorum fakat bir türlü baş edemiyorum sizin öneriniz nedir?
  Dr.Muharrem Kaya
  Dermatolog takibinde olmalısınız

 9. İlayda says:

  Hocam 23 yasindayim bebekligimden beri sacimda seboreik dermatit var ve mevsimlik, ilaclarla da geciyor. 10 yili aşkın suredir kulagimin arkasinda var o da mevsimlik bir kez m-furo surunce geciyor. 3-4 yıldan fazla zamandir da burnumda var. Roaccutane ketoral elidel ve fucicort kullandim fayda etmedi. Deritus ve protopic sadece 5-6 saat kadar duzelme sagliyor. Kullanmayi aksattigimda sanki hic tedavi olmamis gibi oluyor locoderm’den de %80 lik bir kizariklik azaltma etkisi goruyorum ama o da cok uzun sureli degil. Coresatin denedim o da fayda etmedi. Kesin bir tedavi istiyorum.
  Dr.Muharrem Kaya
  ne yazıkki seboreik dermatitin nedeni tam olarak saptanmış değil.temelde psikolojik nedenlerinde yattığı düşünülüyor.bu nedenle şikayetleriniz oluştukça tedavi etmekten başka seçenek yok

  • İlayda says:

   Anlıyorum, teşekkür ederim hocam.

kalkun