Siğil yaktırma sonrası takip tedaviden daha önemlidir ve tamamen yok olunduğundan emin oluncaya kadar doktor kontrolünde olunmalıdır.
siğil yaktırma acıtırmıSiğilin kolay tedavi yöntemlerinden okutma, incir kabuğu sürme gibi halk arasında yaygın şekilde uygulanan yöntemlerde yok olma ihtimali % 50 civarıdır ve bu önemli bir başarıdır. Bu başarı ihtimalini kullanmak akıllıca olur, bunlarla cevap alınamazsa zaman kaybetmeden daha etkili yöntemlere geçilmelidir. Çok oyalanarak zaman kaybetmek hastanın başka yerlerine ve başka insanlara bulaşmasına sebep olabilir.
Siğil yakma tedavisi kolay uygulanabilir, yan etkisi olmayan ve başarısı % 100 yakın bir yaklaşımdır.

Siğil Yaktırma Sonrası

Özel bir yaklaşım gerektirmez, el yüz bölgesindekiler kabuk bağlar ve o büyüklükte bir yaranın iyileşeceği sürede sorunsuz bir şekilde iyileşir. Yara merhemi kullanılabilir ancak hareketli alanlar olduğu için merhem kısa sürede silinir. Çok sayıda yapıldıysa ya da geniş bölgeye uygulandıysa merhem sürüp kapatmak doğru olur. Anüs bölgesinde durum farklıdır. Bu bölge nemli olduğu için hem hastalığın tekrarlaması kolaydır hem de oluşan yaranın iyileşmesi daha uzun sürebilir. Bu sebeplerle günde 3-5 defa furacin veya benzeri bir merhem sürülmeli ve merhem etrafa bulaşmasın diye araya kağıt havlu konmalıdır. Kağıt havlu aynı zamanda bölgenin nemini de azaltır.
Siğil yaktırma sonrası özellikle makat bölgesinde görülen kondilomlar için geçerlidir, makat bölgesi nemli olduğu için tekrarlama eğilimi yüksektir ve belirli aralıklarla takip 1-1.5 yıl sürdürülmelidir. Takip ücretsiz yapılmalıdır yoksa hasta gelmek istemeyebilir ve hastalık ilerler. Tedavi olacağınız klinikle görüşmeye gittiğinizde takip meselesini ayrıntılı konuşmalı ve bu konuda söz almalısınız.
Diğer Siğil Tedavileri
Siğil ameliyatı gereksiz yere büyük bir işlemdir ve iz bırakır
Siğilin buzla tedavisi yada dondurma denilen uygulamada ise başarı düşüktür ve ağrılıdır.
Yakma işleminin yapıldığı yerde küçük bir yara olur ve günler içerisinde düzelir.
Yakılan siğil o andan itibaren bulaşıcı özelliğini kaybeder yani artık insanlara bulaşmaz hale gelir.
Tedavisi ayrıntı, dikkat ve yakın takip gerektiren bir hastalıktır.Temel amaç siğilleri yok etmek olmakla birlikte tekrarını engellemek te çok önemlidir. En iyi siğil tedavisi demek için tamamının yok edilmesini sağlamalı ve tekrarını engellemelidir.
Siğili yaktırma dışında uygulanan diğer yöntemler ve diğer görülme alanları ;
siğil yaktırma tekrarlarmıİlaçla Siğil Tedavisi  İlaç sürülerek siğillerin kimyasal olarak yanması sağlanır,bu tedavide iki önemli sorun vardır siğil yanarken çevredeki ciltte yanabilir,daha önemlisi makat çevresindekiler yakılır ama makat içindekiler yakılamadığı için çoğalmaya ve büyümeye devam eder. Aynı durum vajinada olanlar içinde geçerlidir.
Krioterapi (dondurmayla siğil tedavisi ) ;
-40-60 derecelik gazla kondilomlar yok edilir,prtik bir yöntemdir ama makat içinde uygulama zorluğu ve yaralanmanın gerekenden daha derin olma riski vardır.
Buharlaştırmayla (elektrokoterle ) Makat Siğili Tedavisi
İnce uçlu koterle kontrollü bir şekilde tüm kondilomlar yakılarak yok edilir. Başarısı en yüksek yöntemdir iyi takiple % 100 başarı elde edilir. Gerek dışarıdaki gerekse bağırsağa ilelemiş olanların hepsi yok edilebilir.

Radyo Frekansla Siğil Tedavisi Elektrokotere benzer ama radyo dalgalarının enerjisi kullanılır, etraf deride yanma daha az olduğu için önemli avantaj sağlamaktadır. Genel başarısı daha yüksektir, seans sayısı kotere kıyasla daha azdır. Siğilin tedavisi için geliştirilmiş en pratik, en başarılı yöntemdir.Gittiğiniz klinikte radyo frekans olup olmadığını öğrenmeye çalışmalısınız.

En İyi Makat Siğili Tedavisi ; Bunu söyleyebilmek için şunlar şarttır
Tedaviden çok takibin nasıl yapıldığı önemlidir, tedavi olacağınız doktora bunu sormalı ve süreçle ilgili net bilgi daha doğrusu net söz almalısınız, yoksa siğilleriniz tekrar çıkarsa ortada kalabilirsiniz. Özellikle makat bölgesindekilerin tekrar eğilimi yüksektir bu sebeple hasta 1 yıl takipte kalmalıdır ve şu şekilde uygulanmalıdır
İlk uygulamadan 1 ay sonra hastayı tekrar muayeneye çağrılır varsa yeniden uygulama yapılır ve yine bir ay sonra kontrole çağrılır, sorun yoksa 2 ay sonra gelmesi söylenir 2 ay sonra şikayet olsa da olmasa da görülür çünkü hastanın göremeyeceği kadar küçükler varsa erken müdahale gerekir. Yeniden oluşmuşsa tekrar tedavi yapılır bir ay sonra tekrar çağırılır. Yenileri gelişmemişse 4 ay sonra tekrar çağrılır. 4 ay sonra siğiller varsa yine uygulanır, yoksa 6 ay sonra tekrar çağrılır. Bu şekilde hastayı 12-16 ay takip edilmelidir.Siğil tedavi edilmezse sınırsız büyüyebilir yani yayılmasında ve büyümesinde sınır yoktur.
Siğil tedavi ücreti için https://www.ideaklinik.com/makat-sigili-tedavisi.html

 

siğil yaktırma nasılsiğil yaktırma ücretleri

Doktorunuz Sorun & Öğrenin

“Siğil yaktırma sonrası” Yazısında 36 Yorum

 1. Elimin içinde küçük bir siğil çıktı ve doktora gidip yaktirdim. Bir iki gün sonra kan toplayıp şişmeye başladı. Bir hafta sonra sihirli iğneyle patlatıp içindeki kanı bosalttim. Sonra kabuğun altında küçük yuvarlak bir şekilde olduğunu hissettim. Acaba ne yapmalıyım iyileşir mi
  Dr.Muharrem Kaya
  RF ile tedavi ettirmenizi öneririm.siğil bulaşıcıdır ve yayılır

 2. Kızımın ayak baş parmagındakı siili ılacla cıkardık. Yuzucu oldugu için her gun havuza gırıyor. Bır mıkrop kapma olayı olabılır mı?(siilin çıktıgı yer bayağı çukur oldu)
  Dr.Muharrem Kaya
  havuz sonrası mutlaka antiseptik bir solusyonla temizleyin

 3. DİLEK says:

  siğilleri yaktırdım iki gün oldu su topladı ne zaman kabuk bağlar veya iyleşir
  Dr.Muharrem Kaya
  kişisel yara iyileşme sürecinize bağlı,yaralarınız hızlı iyileşiyorsa çabuk iyileşecektir

 4. Anonim says:

  Merhaba.Ben bügün elimdeki siniri yaktırdım şişti biraz ve şimdi su gibi bir şey aktı bende hiç yıkamadım peçeteyle sildim sadece bulaşma gibi bir sorun olur mu ?
  Dr.Muharrem Kaya
  olmaz.

 5. Yusuf says:

  Ben 1 ay önce rf tekniği ile ayak tabanımda bulunan biri küçük diğeri büyük siğili tedavi ettirdim küçük siğil kabuk bağladı herhangi bir ağrım yok büyük olan siğil de kabul bağladı ama daha uzun sürdü ve etrafı şişti hala üzerine basınca hafif bir ağrı oluyor bu şişlik iner mi ve ağrı ne zaman geçer?
  Dr.Muharrem Kaya
  ayak tabanında iyileşme uzun sürer.yaranın büyüklüğü bu sürecin daha çok uzamasına neden olabilir.tam iyileşme olunca şişlik iner

babi