Squarik asit tam adıyla squarik asit di butil ester yada kısa adı SADBE saçkıran tedavisi için geliştirilmiş ve farklı bir etkinliğe sahip kimyasal maddedir. Vücudun savunma mekanizmaları üzerinden etkili olan bir maddedir bu mekanizmaya immun terapi etki denir. Sarımsak uygulamak, kortizon enjeksiyonu gibi uygulamalar asıl sebebe yönelik değildir bu sebeple başarıları daha düşüktür.sadbe kullananlar Saçkıran tedavisinde sebebe yönelik olarak etki gösteren iki maddeden biridir. Saçkıran tedavisinde üzerinde en çok bilimsel çalışma ve araştırma yapılan ve en yüksek başarıyla kullanılan madde S.A.D.B.E dir. Değişik oranlarda kullanılmaktadır.Yapılan bilimsel çalışmalarda “kabul edilebilir düzeyde iyi kozmetik sonuç” olarak değerlendirilen başarı oranı % 60 ile % 95 arasında değişmektedir. Bu kadar farklı sonuç elde edilmiş olmasında bir çok faktör vardır.
Saçkıranda squarik asit di butil ester tedavisinde alınacak cevap şunlara göre değişir;
Sorunun başlangıç zamanı; 2 yılı geçen vakalarda başarı oranı erken başlayanlara kıyasla daha düşüktür ve süre uzadıkça başarı düşer bu sebeple teşhis konduktan hemen sonra bilimsel olarak etkinliği kanıtlanmış tedaviler başlanmalı, şampuan veya ne anlama geldiği belli olmayan bitkisel ürünlerle zaman kaybedilmemelidir.
Kişinin yaşı; Daha genç yaşlarda başarı oranı daha yüksektir, ileri yaşlarda başarı oransal olarak düşebilir
Tedaviye uyum; önerilen şekilde kullanımı başarıyı artırır,saçlar çıktıktan sonra bir süre daha kullanılmalıdır.
Hastanın ruh hali; Hastalığın sebebi olarak stres önemli bir faktördür, stresli yaşamını sürdürenlerde başarı düşüktür, stresle mücadele edilmeli ve tedaviye karşı inançlı olunmalıdır.
Aslında bunların çoğu diğer tedavi seçenekleri için de söylenebilir.
Squarik Asit Di Butil Ester Nasıl Kullanılır ? Solüsyon şeklinde bir ilaçtır, saçkıran olan bölgeye sürülerek uygulanır. Yazan doktor farklı bir şekilde önermediyse günde 2 defa sürülmeli, tahriş oldukça doz azaltılmalıdır.
squarik asit di butil ester bununan ilaçlarİmmun terapötik olan diğer madde Di Phen Ci Pron (difensipron, uluslararası yazılımda DPCP ) dir ve başarı oranı squarik asit di butil ester e yakındır ancak özellikle çocuklarda önerilmemektedir çünkü muatejenik etki diye bir yan etkisi vardır. Squarik asit di butil ester in DPCP gibi mutajenite yan etkisi yoktur.