Sayfa uzun olduğu için sıkıcı bulabilirsiniz ama emin olun okuduğunuza pişman olmayacaksınız çünkü hata yapmanızı engelleyecek bilgilerle dolu bir sayfa. Türkiye estetik uygulamalar konusunda dünyanın ilk 2.-3. sırasını alabilir, vaka sayısı olarak Hindistan’dan bile geri kalmaz. Avrupa ve Amerika gibi gelişmiş ülkelerde çok pahalı olduğu için vaka sayısı az olmakta ve buna paralel olarak tecrübe gelişememektedir. Peki Türkiye de bu kadar yoğun ekim yapılırken kalite korunabiliyor mu? Ne yazık ki hayır, bir çok merdiven altı firma, kendini doktor gibi tanıtan sağlık eğitimi dahi almamış kişiler iğrenç sonuçlar ortaya koyabilmektedir ve yasalar da bunları engelleyememektedir. Nasıl çok basit ameliyatınızı bile doktorun kendisi yapsın isterseniz aynı şekilde saç ekimi gibi ciddi ve kalitenin önemli olduğu bu girişimi de uzman doktorun kendisinden istemelisiniz. Size “saç ekimi uzmanı” diye yutturulmaya çalışılan kişinin değil doktorun bizzat kendisinin ekmesini istemelisiniz. Bunu istemezseniz sonra şikayet etmemelisiniz.

Türkiye’de En İyi saç Ekim Merkezi

Aslında sözün özü merkez saç ekmez ve doğal olarak en iyi merkez değil en iyi eken doktoru sorgulamak lazım. Çünkü merkez ne kadar lüks, ne kadar ihtişamlı olursa olsun sonuçta ekimi birileri yapar ve sonuç bu birilerinin el becerisiyle ilgilidir. Burada teknolojinin de yeri yoktur. Bazı klinikler robotla ekim söylemini öne çıkararak hasta sayısını artırmaya çalışsa da aslında robot dedikleri cihaz kök almaktadır, asıl önemli olan ekme işlemini yardımcı personeller yapmaktadır. Kliniğin sitesindeki video incelendiğinde doktorun ve robotun ekim yapmadığını görürsünüz. Saç ekiminde kaliteyi, kök ölümünü ve doğal görünümü belirleyen şey ekimin nasıl uygulandığıdır, nasıl alındığı bu konularda önemsizdir.
Yukarıda da yazdığım gibi önemli olan doktorun yani işin sorumluluğunu alan kişinin işine verdiği önemdir.

En İyi Saç Ekimi Yapan Doktor

Şu özellikleri taşımalıdır;
İşine önem vermeli ve hastanın her saç teline aynı saygıyı göstermelidir
Böyle bir işlemin sorumluluğunu alacak kadar uzmanlaşmış yani uzman doktor olmalıdır
İşlemlerin tümünü hemşirelere yaptırmamalı özellikli işlemleri kendi yapmalıdır
Estetik cerrah olmasına rağmen astronomik rakamlara değil makul ücret karşılığında hizmet vermeli daha az para ayırabilen kişilere de bu kaliteyi sunmalıdır
Hastasının beklentisini iyi belirleyip yalanlarla hastayı ikna etmek yerine gerçekleri ifade etmelidir. Yani ensesinde 2000 greft alınabilecekken hastaya 4000 greft ekeriz dememelidir.
Hastaya ekeceği değil ektiği greft sayısını doğru söylemelidir
İpe sapa gelmez “ 10.000 greft” gibi yalanlarla hastasını kandırmamalıdır
Hastasının her an ulaşabileceği kişisel iletişim bilgilerini hastasına vermelidir.
Tüm bunlar göz önüne alındığında estetik cerrahi  uzmanı olan Op Dr Serkan Sabancıoğlu Türkiye’de en iyi saç eken doktorlardandır. Op. Dr. Serkan Sabancıoğlu saç ekimi dışında kaş, sakal, bıyık favori gibi özellik arz eden daha doğrusu yüksek tecrübe gerektiren ekimleri de doğaldan ayırt edilemeyecek kalitede ekmektedir.

En iyi saç ekim merkezi

Her klinik yaklaşık aynı şeyi söyler “en iyi biz ekiyoruz” . Tabiî ki buna inanmamak gerçekler ışığında değerlendirmek gerekir. Bunun için öncelikle internette araştırma yapılmalıdır.
İnternette araştırırken şunlara dikkat etmelidir;
Siteye eklenmiş saç ekimi vakalarında fotomontaj yapılmış mı ?
Daha yoğun görünmesi için topik kullanılmış mı ?
Dik çıkmayı kamufle etmek için jöle benzeri ürün var mı ?
Fotoğraflar gerçekten kendilerinin mi yoksa başka sitelerden çalıntı mı?
Bunları fark ederseniz bilin ki onlar sahtekardır ve uzak durun.
Söylemlerinde ;
Eski saçlarınızı kazanacaksınız,
18 yaşındaki gibi olacaksınız
Gençlik yıllarınızı özlediniz mi
gibi aklınızı çelecek cümleler kullanılmışsa yine uzak durun çünkü bunların hiçbiri gerçek olamaz.
Bu araştırmalarla bir kısmını eledikten sonra yüz yüze görüşmeye gitmelisiniz.Yüz yüze görüşmede ise şunlara dikkat edip ezberlediğiniz şu soruları sormalısınız.
Görüşmeyi doktorla yapın,
ikna etmek konusunda eğitim almış müşteri temsilcisiyle görüşmeyin,
doktor ameliyatta diyerek sizi onla görüşmeye ikna etmeye çalışırlarsa ya doktorun çıkmasını bekleyin yada görüşmeden ikna olmamak ve daha sonra ayrıca doktorla görüşmek üzere onla görüşün.
Saç ekimi ciddi bir tıbbi girişimdir, saçınızı ekecek kişinin eğitim düzeyini mutlaka sorgulayın “saç ekim uzmanı adıyla” sizi aldatmaya çalışırlarsa ikna olmayın çünkü Türkiye de saç ekimi uzmanı diye bir uzmanlık yok. Doktor “ekimi kendim yapıyorum” derse sorularınıza devam edin ama “ekip olarak ekiyoruz” derse bir kez daha düşünün çünkü ekip dediği lise mezunu çocuklardan oluşan bir ekiptir ve doktorun kendisi sadece sizi ekimden sonra görür.
Hiçbir tıp eğitimi almamış bünyesinde doktor bulundurmayan “saç ekim koordinatörü” gibi ne anlama geldiği belli olmayan bir ünvanla işletilen yerlerden olabildiğince uzak durun, sorumluluğunuzu mutlaka bir uzman doktor almalıdır. Yoksa sağlık ticaretine kurban gidersiniz.
Köklerin kaç derece açıyla ekileceğini rakamsal olarak öğrenin “yatık ekiyoruz” sözünün bir değeri yok çünkü 85 derece tam dik olan 90 dereceden daha yatıktır ama diktir.Saç bölgelere göre 45-55 derece açılarla ekilmelidir.
Ekilecek delikler nasıl açılacak ? kanal açılarak yapılan ekimde var olan saç köklerinin ve o kökleri besleyen kılcal damarların zarar görebileceği bilinmektedir bu sebeple mümkünse kanal açmadan iğne ile delerek ekim yapan yerleri tercih edin.
Kökler donör alandan alındıktan sonra ne kadar dışarıda bekletiliyor ? Kökler oksijensiz kalmaya çok dayanıklı değildir dışarıda bekleme süresi 3 saati geçtiğinde köklerde ölüm oranı artar. Kökleri bekletmeden ekim yapılıp yapılmadığını sorgulamalısınız.
Saç ekimi hastane ortamında yapılmalıdır saçmalığına asla inanmayın, yeterince steril çalışılan doktor muayenehanesinde gönül rahatlığıyla ektirebilirsiniz. Hastanenin izbe bir köşesinde saç ektirmektense uygun bir klinikte ektirmek daha sağlıklıdır ama ne yazık ki bütün dünyada ofis ortamında yapılabilen bu işlem Türkiye de yasa gereği hastaneye zorlanmaktadır. Önemli olan ortam değil ekimi kimin ve nasıl yaptığıdır.
Saç ekim ücretini öğrenme işini en sona bırakın yoksa rakamlarla aldanabilirsiniz.