Damar hastalıklarda hastalığının en sık karşılaşılan şikâyetlerden biride kaşıntıdır. Kaşıntı bazen hastayı bezdirecek düzeyde olabilmektedir hatta kaşıyarak cildini yara etmiş kişilere bile rastlanmaktadır. Varis hastalığında dolaşımın yeteri hızda olmaması bekleyen kirli kan ve cilt altı dokusundaki azalmaya bağlı olarak kaşıntı yapar. Oldukça sık görülen bir şikâyettir. Kaşıntı varisin çok ileri bir safhada olduğunu ifade eder. Hastanın beklemeden tedavi olması gerekir. Ayrıca kaşıntı içinde ilaç kullanılmalıdır. Bu konuda oldukça etkili kremler mevcut(örn: pruzon pomat gibi) ama bu tür tedaviler kaşıntıyı keser fakat hastalık orada duruyor olacaktır.

Varis Kaşıntısı Nasıl Geçer? Aslında tüm kaşıntılara yaklaşıldığı gibi yaklaşılabilir ancak varisin getirdiği bazı hassasiyetler göz önünde bulundurulmalıdır. Mesela en yaygın kullanılan ilaçlar kortizon (steroid) içeren kremlerdir oysa variste deri inceldiği için kortizon kullanımı deriyi daha da inceltip sorun yaratabilir kortizon yerine bitkisel kortizon (fito steroid) içeren kremler tercih edilmelidir. Bitkisel kortizon içeren kremler arasında en bilineni pruzon merhemdir. Her ne kadar makat bölgesi için önerilse de varisten kaynaklanan kaşınma sorununda da saatler içinde rahatlama sağlar.

Varis Kaşıntısına Ne İyi Gelir? Akla ilk gelenler şöyle sıralanabilir;

  • Soğuk su ile yıkamak
  • Soğuk kompres (havluya konan buzla ovalamak)
  • Masaj
  • Ayakları yukarı kaldırmak
  • Nemlendirici kremler sürmek
  • Çorap giymemek
  • Çıplak ayakla dolaşmak

Varis Çorabı Kaşıntı Yapıyor İse; Temel sorun varisin kendisi olsa da çorap ta yüzeyel dolaşımı değiştirerek kaşınmaya neden olabilir yada artırabilir, bu durumda çorabı çıkarıp bir süre bacağı havalandırmak rahatlık verebilir.

Kaşıntıya bağlı olarak cildin delinerek kanamalar oldukça sık görülür kanayan varisleri durdurmak oldukça zordur çünkü toplar damar kanamasının kendi haline pıhtılaşarak durması daha zordur. Kanayan yeri üzerine bastırarak acil tıbbi yardım almak en uygunudur. Çünkü kanama dursa bile aniden tekrar kanayabilir.

Varis tedavisi yapıldığında kaşıntı da kalıcı olarak düzelir. Gerek kaşınma sorununu düzeltmek gerekse varisin ilerlemesi, iltihaplanması, tıkanması gibi varise bağlı olarak gelişebilen diğer komplikasyonlar için en doğru yaklaşım bekletmeden kökten kurtulmaktır.

https://www.varisistanbul.com/kasinti-yaparmi.html

r

Doktorunuz Sorun & Öğrenin

“Varis Kaşıntısı” Yazısında Yorum Yok

bebek