Varis gibi tedavi edilebilir hastalıkların kesin tedavisi yapılabilmektedir, burada asıl dikkat edilecek olan kesin tedaviden çok hepsinin yok edilip edilemeyeceği ve sonrası hastalığın tekrar etme ihtimalinin ne kadar yüksek olduğudur.
Ameliyatla varis tedavisi;
Kalın damarlar yok edilir bu kesindir ancak orta kalınlıktakiler kaldığı için % 50-60 ihtimalle onlar kalınlaşarak yeniden oluşur, kılcal damar çatlamaları ise olduğu gibi kalır.
Köpük tedavisi;
Uygulanan her damar mutlak yok olur, 1 mm çapındakiler dahi yok edilebildiği için tamamen ve kesinlikle yok edilmiş olur, başka bölgelerde başka damarların genişleme ihtimali % 10 civarıdır.
Radyo frekansla tedavi;
Bunda da mutlak sonuç vardır yani tamamen kaybolur ancak kılcal varisler için kullanılır. Bu dönemde olmayan kılcallar zamanla çıkabilir bu durumu çürük dişin çekilmesine benzetebiliriz, çürük dişinizi çektirmek başka dişlerinizin çürümesini engellemez.

en iyi varis sitesi
Lazerle tedavi;
Dışarıdan uygulananlar kılcallarda etkilidir 5-15 seans sürebilir ancak bunda da yok olan damar sonsuza kadar yok olur.
Endovenöz lazer ameliyatı;
Sonuçları klasik ameliyattan daha kötüdür, mutlaka köpük gibi ek tedaviler gerekir, aslında sonuçta yapılan tedavi gerçekte endovenöz lazer değil köpüktür.
İlaç tedavisi;
İlaçlarla varis tedavisi mümkün değildir sadece sızlama, ağrı, kramp, şişlik gibi şikayetlerde kısmı azalma sağlar.
Sülük tedavisi, hacamat, masaj, kaplıca, bitkisel ürünler gibi uygulamalardan söz etmeye bile gerek yoktur.
Sonuç olarak
Varisin kesin tedavisi için bir çok yöntem vardır mutlaka sonuçları özellikle tekrar etme ihtimali iyi araştırılıp doğru karar verilmelidir.
varise kesin çözüm

Varis hastalığıyla ilgili aklınıza gelebilecek tüm soruların cevabı için TIKLAYIN O

r

Doktorunuz Sorun & Öğrenin

“Varise kesin çözüm” Yazısında 1 Yorum

  1. kenan demircioğlu says:

    saygılar hocam her iki ayağimdada kalın yaygın varisler var eve lenfdrenaj makinası alsam faydası olurmu rıskı varmı acaba selamlar
    Dr.Muharrem KAYA
    lenf drenajın varise faydası olmaz.varislerinizi tedavi ettirin.şimdi ameliyatsız köpükle ,laser ve radyofrekansla çok güzel varis tedavileri yapılıyor.git bir varis merkezinde tedavini yaptır

anjing