Yıllar geçtikçe yaşlanma belirtileri ortaya çıkmaya başlar, bu belirtiler saçlarda da kendini gösterir. Yaşlanmanın önüne geçmek mümkün değildir ama saçın ihtiyaç duyduğu maddeler verilirse saçın yaşlanması durdurulabilir ve ciddi kalite artışı sağlanabilir.

Yaşa Bağlı Saç Sorunlarının Çözümü
Yaşlanmayla alımı azalan çinko, magnezyum, demir gibi elektrolitler, saçın yapı taşı olan keratin, L-sistin gibi kalite arışı sağlayan maddeler, hormonal hasarı engelleyen saw palmetto ve isoflavon gibi ürünler alınması saç kalite kaybını durdurup saçların eski kalitesine yaklaşmasını sağlayabilir. Bu amaçla birçok saç besleyici şampuan ve tablet üretilmektedir. Şampuan seçerken biotinli şampuanlar tercih edilebilir. Ağızdan hap şeklinde kullanılabilecek en etkili madde bitkisel östrojen olan isoflawondur. İsoflavon östrojen gibi etki ederek eksikliği tamamlar. Gelişmiş ülkelerde çok yaygın olsa da Türkiye’de isoflavon içeren tek saç ürünü menopecia tablettir. İsoflavon yanında diğer saç kalite artışı sağlayan ürünler ve ek olarak kansızlığı tedavi edecek düzeyde demir içermektedir.
İsoflavon soya fasulyesinden elde edilen kadınlık hormonuna benzer etki gösteren bir bitkisel bir maddedir ve saça olan olumlu etkileri yanı sıra menopozun diğer belirtilerini de tedavi eder.

Menopozda Olan Değişiklikler
Menopoz dönemi yaşamın fizyolojik bir dönemidir, hastalık değildir ve yeterince yaşayan her kadının başına gelir. En önemli değişiklik kadınlık hormonu östrojenin azalmasıdır. Östrojenin azalmasının en çok etkilendiği yapı da saç tır. Kadınlık hormonu azaldığı için erkeklik hormonunun vücuttaki etkisi artar ve erkek tipi saç dökülmesi menopoza girmemiş kadınlar kıyasla çok daha yüksek düzeylere gelir.
Dışardan östrojen alarak bu sorunlar aşılabilir ama ciddi yan etkileri sebebiyle kullanılmamaktadır. Bunun yerine aynı işi gören isoflavon tercih edilmektedir.

İsoflavon Etkisi Nasıldır
İsoflavon kadınlık hormonu östrojenin yerine geçer, bu etkisine reseptör modülatörü denir. Bu etkiyi şuna benzetebiliriz. Tansiyon yüksekliği olan biri tuz tüketmemelidir tuzun yerini tutacak madde yerine mesela salataya tuz atmak yerine fazla limon sıkmaya benzetebiliriz. Yani şeker hastlarının kullandığı tatlandırıcıya benzer bir kullanım değildir.

İsoflavon Yan Etkileri
Belirlenmiş hiçbir yan etkisi yoktur, yüksek doz kullanılırsa (günde 30-60 mg) gençlerde adet düzensizliğine neden olabilir. Kullanımı bırakıldığı anda adet düzeni yeniden eski haline gelir.

Doktorunuz Sorun & Öğrenin

“Yaşlanmaya bağlı saç sorunları” Yazısında Yorum Yok

babi