Yüz bölgesi yani yanak, burun, elmacık kemiği üstü gibi yerlerdeki damarlar bacaktakilere benzer yapılardır, kılcal damar çatlaması diye de adlandırılır. Tıptaki adı telenjektazi yada tam tanımlamayla facial telenjektazidir.
Hayati önemi olmasa da görsel olarak kişiyi rahatsız eder, özellikle orta yaş insanlarda daha yaşlı görünmeye sebep olur. Kadınlarda fondötenle kapatılsa da fondöten silindiğinde rahatsız edici bir görünüm olur. Erkekler bu konuda daha şanssızdır çünkü erkeklerde kamufle etme şansı da yoktur.yüzde kılcal damar nasıl geçer

Yüzdeki Kılcallar Neden Olur

Derinin soğuk, sıçak, zararlı ışınlar gibi etkilere karşı kendini korumak amacıyla yaptığı bir değşimin sonucudur.
Çok net sebep bulunamasa da şunlar akla gelir
Açık deriyle soğukta kalma
Güneş koruyucu kullanmadan güneşlenme
Fırın gibi ateşin karşısında durma
Ailesel yatkınlık

Yüzde Kılcal Damar Tedavisi

Üç yöntem vardır
Her üçünde de tedavi kalıcıdır yani yok edilen damar sonsuza kadar yok edilmiş olur.
1- Lazerle tedavi
Çeşitli lazer türleri kullanılmaktadır, en yaygın kullanılan ve en az yan etkisi olan lazer İPL lazerlerdir. Uygulaması son derece kolaydır ve 5-10 dakikada tamamlanır. Lazerle tedavinin en önemli dezavantajı seanslar halinde uygulanmasıdır. Tamamen yok edilene kadar seanslar tekrarlanır, damarın içindeki kan akımı hızına bağlı olarak 4-6 defada düzelebildiği gibi 15 seans ta sürebilmektedir. Sonunda iz kalmaz.

yüzde kılcal damar lazer ile tedavisi
2- Radyo Frekansla Tedavi
Kıl kalınlığının dörtte biri kalınlıkta çok ince iğneyle damara girip radyo frekans enerjisi verilerek sorun o anda yok edilir. Uygulamanın ilk seansında kılcal damarların tamamına yakın kısmı bir daha olmamak üzere yok olur. Lazerden en büyük üstünlüğü 5-10 seans gerekmemesi 1-2 seansta büyük ihtimalle çözülür.yüzde kılcal damar çatlaması tedavisi nerede yapılır
3- Mikroskleroterapi
Damarı yok edici ilaç sıvı olarak veya köpürtülerek köpük şeklinde damarın içine verilir. İlaç verildiği anda kırmızılık yok olur. Kısa sürede başarıyla uygulanabilmektedir.
Her üç tedavi seçeneği de minimal bir acıyla gerçekleştirilebilir, yine her iki yöntemde de kişi sosyal yaşamına devam ederken dakikalar içinde sorunundan kurtulur.
Benzer sorun burun kenarlarında da görülür, burun kenarında olması daha çok alkoliklerde rastlanır ama 50 yaşını geçen herkeste görülebilir. Tedavisi aynı şekilde yapılır.
Yüzde kılcal damar çatlaması lazer tedavisi ücretleri için yüzde kılcal damar

r

Doktorunuz Sorun & Öğrenin

“yüzde kılcal damar çatlaması lazer tedavisi” Yazısında 4 Yorum

 1. hilal says:

  burnumda ufak çaplı kılcal damarlar var çok belli olmasa da beni rahatsız eden hangi şubenizde hangi doktorunuz bu tedaviyi yapıyor? bu işlemin mevsimi varmı ?nezaman randevu almalıyız tüm yüze değilde bölgesel kılcal damar tedavisi uyguluyorsunuz değil mi?
  Dr.Muharrem Kaya
  ideaklinik kadıköy şubesine gidebilirsiniz

 2. Fatih says:

  Hocam Elmacık’lar icin lazere başladım yanlız ilk seanstan sonra kökler daha kalın gelmeye başladı normal mi sizce kaç seans sonunda tamamen biter bittikten sonra cıkma ihtimali yüzde kaçtır çıkmama garantisi varmıştır
  Dr.Muharrem Kaya
  çok uzun sürebilir.15-30 seans gibi.laserde giderek kılların çıkma süresi uzar.bazen tamamen dökülmeyebilirde

 3. ibrahim says:

  Hocam ben araştırdım son lazer uygulamasından sonra 8-9 ay sonra yüzümdeki sakallarımın çıkma ihtimalini pek zannetmiyorum. çünkü bende köse yok. lazer klinikteki yetkili kişilerle görüştüm yüzümdeki sakalların çıkmaz diyorlar. benim yaşım 20 olsaydı o zaman 6 ay içerisinde yüzümdeki sakallarım çıkardı. sarımsağın faydası olur diyorlar. sizin bana ne önerebilirsiniz.
  Dr.Muharrem Kaya
  sarmısak ciltte tahriş ve lekeye neden olabilir

 4. ibrahim says:

  Hocam size bı sorum olucak benim yüz kısmında sakallarım vardı. Yanlışlıkla lazer epilasyondan dolayı 6 seansta yanlışlıkla gitti. Yaşım 25 sarımsak sürüyorum hiçbir faydasını göremedim Bende köse yok hormonlar tetiklermi sakallarım eski haline geri gelir mi kimileri diyo 6 ay sonra çıkar diyor yada 1 sene sonra çok nadir permatikle sakallarımı traş oluyorum tekrar geri çıkması icin ugraşıyorum. Yada dermotolojiye gitcem.
  Dr.Muharrem KAYA
  Permatiğin, sarımsak ve hormonların hiçbir etkisi olmaz, kendiliğinden çıkabilir. beklemeniz gereken süre son lazer uygulamasından sonra 8-9 ay.

penyu