Zamk yöntemiyle varis tedavisi son günlerde yeniden popüler hale getirilen bir yöntem. Sanki daha yeni çıkmış gibi lanse edilse de aslında 1992 yılında ilk defa Singapur’da uygulamaya başlanmış bir tedavi yöntemidir. Son günlerde yazılan yazılarda “2 yıldır yapılmaktadır” dense de gerçekte 23 yıl önce yapılmaya başlanmış yemek borusu varislerinde bir süre yaygın bir şekilde uygulanmıştır.zamkla varis tedavisi yapan yerler Alınan sonuçların yetersizliği ve daha etkili yöntem olan RBL tekniğinin geliştirilmesiyle ikibinli yıllarda terk edilmeye başlanmış ve sonraki yıllarda yemek borusu verisi tedavisinde kullanımdan kalkmıştır.
Nasıl her yıl göbek eritmek için her sene bir bitkisel ürün yada cihaz piyasaya veriliyorsa ne yazık ki varis için de yaklaşık aynı şeyler yapılmaktadır yani 2 yılda bir yeni bir teknik yada cihaz tanımlanmaktadır. Yemek borusu dışında beyin damar hastalıklarında ve cilt dikişi yerine kullanılmış ancak onlar da yaşanan çeşitli sorunlar sebebiyle devam etmemiştir.
zamkla varis tedavisi fiyatıPeki nedir bu zamkla varis tedavi yöntemi ?
Zamk yöntemiyle varis tedavisinde kullanılan madde Japon yapıştırıcısında kullanılan maddenin aynısıdır yani cyanoacrilat (metil cyanoacrilate) tır. Verildiği alanda hızla donarak damarı tıkamaktadır. Halk arasında zamkla damarı yapıştırmak gibi algılansa da böyle bir etkisi yoktur. Sadece kalın varislerde kullanılabilmektedir. Bilindiği gibi sadece kalın olan hasta gurubu yok diyecek kadar azdır. Peki kalın olan bir damarı zamkla tıkadık peki çok daha yaygın olan orta kalınlık ve kılcal damar çatlamaları ne olacak. İzahı çok basit kalın olanlar zamkla tedavi edilir geride kalan orta kalınlıktakiler köpük veya skleroterapiyle, kılcal olanlar da radyo frekans veya lazerle tedavi edilir.
Buraya kadar her şey çok iyi de madem köpük, lazer ve skleroterapizamk yöntemiyle varis tedavisi kullanılacaksa zamkla tedavinin ne anlamı var diye aklınızdan geçiriyorsunuz tabi, son derece haklısınız çünkü sonradan uygulanması gereken yöntemlerle zaten tüm varisler tedavi edilebilirken ayrıca zamk kullanımı son derece gereksiz ve yersizidir. Hasta için tek fark sonuçları çok daha iyi yöntemlere ek olarak zamkla varislerin tedavisinin getirdiği tedavi ücret farkıdır. Zamkla tedavi için köpük, lazer ve radyo frekansla tedavi için ödeyeceği bedelin 2-3 katı bedel ödersiniz ve ne yazıkki asıl işi köpük ve radyo frekansla yaptırmanıza rağmen gereksiz yere fazla ücret ödemiş olursunuz.
zamkla varis tedavisi nasıl yapılır

r

Doktorunuz Sorun & Öğrenin

“Zamk Yöntemiyle Varis Tedavisi” Yazısında Yorum Yok

badak